- Szczegóły
- Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Szefowa Komisji Europejskiej przedstawiła pełny skład nowej Komisji Europejskiej wraz z podziałem portfolio.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła pełny skład nowej Komisji Europejskiej. Zaznaczyła, że w nadchodzącej kadencji KE będzie zajmować się przede wszystkim trzema „głównymi priorytetami związanymi z dobrobytem, bezpieczeństwem i demokracją”.
– Będziemy wzmacniać naszą suwerenność technologiczną, bezpieczeństwo i demokrację. Będziemy budować konkurencyjną, zdekarbonizowaną i cyrkularną gospodarkę z sprawiedliwą transformacją dla wszystkich. Opracujemy odważną strategię przemysłową, której centralnym elementem będą innowacje i inwestycje. Zwiększymy spójność europejską i regionów. Będziemy wspierać ludzi, umiejętności i nasz model społeczny. Zapewnimy, by Europa mogła bronić swoich interesów i odgrywać wiodącą rolę na świecie – stwierdziła.
Wciąż jest jednak problem ze słoweńską kandydatką na komisarza.
Parytet płci
Dla Ursuli von der Leyen bardzo ważne było, by w nowej Komisji Europejskiej istniał parytet płci. Dlatego apelowała do państw członkowskich, aby przedstawiły po dwoje kandydatów na komisarzy: jednym mężczyźnie i jednej kobiecie. Przeważająca większość państw nie dostosowała się jednak do tej prośby.
– Gdy otrzymałam pierwsze nominacje i nazwiska kandydatów, 22 proc. stanowiły kobiety, a 78 proc. mężczyźni. Taka sytuacja była nieakceptowalna. Pracowałam z państwami członkowskimi nad zmianą i udało nam się zwiększyć równowagę płci tak, że obecnie kobiety stanowią 40 proc., a mężczyźni 60 proc.
Aby zwiększyć rolę kobiet w przyszłej Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zdecydowała się powołać sześcioro wiceprzewodniczących wykonawczych, w proporcjach: cztery kobiety i dwóch mężczyzn.
Szefowa Komisji Europejskiej przedstawiła dzisiaj pełny skład nowej Komisji Europejskiej wraz z podziałem portfolio.
- Szczegóły
- Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które każdego roku jednoczy całą Europę! #ErasmusDays 2024 to nie tylko okazja do świętowania sukcesów programu Erasmus+, ale także platforma do promowania wartości współpracy, różnorodności i integracji wśród uczestników i beneficjentów.
#ErasmusDays to czas, w którym celebrowana jest europejska tożsamość. Niezależnie od tego, czy organizujesz seminarium, wystawę czy warsztaty, Twoje wydarzenie będzie częścią ogólnoeuropejskiego święta, którego celem jest promowanie wartości łączących nas na całym kontynencie.
Zwiększ swój wpływ
Organizacja wydarzenia w ramach #ErasmusDays to doskonała okazja, aby zaprezentować swoje osiągnięcia. Masz szansę podzielić się sukcesami, opowiedzieć o swoich projektach i zainspirować innych do działania. Twoje wydarzenie może się stać źródłem motywacji dla kolejnych pokoleń!
Buduj relacje i partnerstwa
#ErasmusDays to także idealny moment na nawiązywanie nowych kontaktów. To czas, w którym organizacje, instytucje i osoby prywatne mogą się wzajemnie inspirować oraz tworzyć nowe partnerstwa, wspólnie realizując europejskie projekty.
Kiedy?
#ErasmusDays 2024 odbędą się w dniach 14-19 października br.
Nie zwlekaj, zarejestruj swoje wydarzenie już teraz i dołącz do tysięcy organizatorów na całym kontynencie!
Chcesz być częścią tego święta? Zarejestruj swoje wydarzenie stronie #ErasmusDays i daj światu znać, że wspierasz europejskie wartości!
Możesz zorganizować seminarium, konkurs, wystawę lub inny rodzaj aktywności – wirtualnie lub na żywo.
Źródło: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
- Szczegóły
- Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Były szef EBC Mario Draghi w długo oczekiwanym raporcie przestrzega przed „powolną agonią” unijnej gospodarki. Na odzyskanie konkurencyjności przez UE potrzeba nawet 800 mld euro rocznie.
Powolna agonia zdaniem Mario Draghiego grozi Europie, jeśli nie wdrożymy w życie kosztownego planu inwestycyjnego. – Dzielimy się coraz mniejszym tortem, ale jest nas coraz mniej, więc tego nie dostrzegamy. Tylko gdy przychodzi do wyjątkowych sytuacji, jak kryzys energetyczny, to widzimy skutki braku wzrostu gospodarczego – powiedział w poniedziałek były prezes Europejskiego Banku Centralnego. Draghi przedstawił w Brukseli raport o konkurencyjności zamówiony u niego przez Komisję Europejską.
Poparcie w wyborach parlamentarnych dla Marine Le Pen we Francji czy w wyborach lokalnych w Saksonii i Turyngii dla AfD pokazuje, że nie ma dziś zgody na pogłębienie integracji europejskiej. Zamiast liczyć na skok do przodu w federalizację, trzeba raczej myśleć, jak uratować Unię przynajmniej w obecnym kształcie.
– Różne elementy tego raportu już uwzględniliśmy w wytycznych politycznych na nową kadencję Komisji – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
- Szczegóły
- Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli oraz HPK Polska Zachodnia, Krajowy Punkt Kontaktowy, NCBR serdecznie zapraszają do udziału w webinarium na temat współpracy naukowo – badawczej i wzmacniania potencjału jednostek, dzięki grantom pakietu Widening w programie Horyzont Europa. Webinarium odbędzie się 30 września 2024 r. w godz. 10.00-12.30 na platformie TEAMS. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, lecz obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
W programie webinarium Nowy europejski plan na rzecz innowacji i możliwości dla polskich jednostek, a także o szansach i korzyściach z realizacji grantów. Informacje przekażą przedstawicielki Komisji Europejskiej, Krajowego Punktu Kontaktowego NCBR, Saksonii i Południowych Moraw przy UE oraz Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.
PROGRAM
10.00 Powitanie
10.05 – 10.40 Nowy europejski plan na rzecz innowacji i luka innowacyjna w Europie
Magdalena Cymerys, Komisja Europejska, DG ds. Badań i Innowacji
10.40 – 11.10 Pakiet Widening. Oferta rozwoju doskonałości naukowej Twojej instytucji.
dr Karina Barantseva, Krajowy Punkt Kontaktowy,
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
11.10 – 11.50 Panel w języku angielskim: Jak projekty Widening odmieniają europejskie regiony?
Doświadczenia z realizacji projektów.
prof. Olfa Kanoun, Politechnika w Chemnitz, Saksonia (Niemcy)
Vendula Nováčková, Przedstawicielstwo Płd. Moraw przy UE (Czechy)
dr hab. Małgorzata Dawidowska, Instytut Genetyki Człowieka PAN
11.50 – 12.20 Panel: Wnioski Widening w ocenie ekspertów. Co sprawia, że wygrywają najlepsi?
dr Anna Stachowiak Szrejbrowska, Sekcja Operacyjna i Wsparcia Aplikacji Grantowych, UAM Poznań
Joanna Bosiacka – Kniat, Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia, Poznański Park Naukowo-Technologiczny
12.20 – 12.30 Sesja pytań i odpowiedzi
Dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
- Szczegóły
- Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Unia Europejska odgrywa kluczową rolę we wspieraniu i promowaniu kultury we wszystkich państwach członkowskich, doceniając jej znaczenie dla społeczeństwa, gospodarki i stosunków międzynarodowych. Poprzez różnorodne inicjatywy i programy finansowania UE dokłada starań, by zachować bogate dziedzictwo kulturowe Europy, wspierać ekosystemy korzystne dla sektora kultury i sektora kreatywnego oraz promować różnorodność kulturową.
Chociaż to poszczególne państwa członkowskie odpowiadają za swoją politykę w dziedzinie kultury, UE pomaga im sprostać wspólnym wyzwaniom, takim jak wpływ technologii cyfrowych, zmieniające się modele zarządzania kulturą oraz potrzeba wspierania innowacyjności sektora kultury i sektora kreatywnego.
Program „Kreatywna Europa” jest głównym źródłem unijnego finansowania w sektorze kultury i sektorze kreatywnym. Od 2014 roku z programu finansowane są projekty, które promują różnorodność kulturową, ułatwiają ekspresję artystyczną i zwiększają potencjał gospodarczy branży twórczej. Program jest podzielony na dwa komponenty – Kultura i Media– i uzupełniany przez komponent międzysektorowy, promujący innowacyjne działania i współpracę między różnymi sektorami kultury i sektorem kreatywnym.
- Szczegóły
- Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Komisja Europejska we współpracy z Europejskim Forum Osób z Niepełnosprawnościami przyznaje nagrodę Access City jako wyraz uznania gotowości, zdolności i wysiłków miast, które priorytetowo traktują dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność poprawia jakość życia wszystkich ludzi, ale dla ponad 100 mln mieszkańców UE z niepełnosprawnością jest niezbędna do zapewnienia im równego dostępu do praw podstawowych i do wszystkiego, co miasta mają do zaoferowania. Miasto jest dostępne, jeżeli osoby z niepełnosprawnością mogą na przykład:
- otrzymać informacje (online i offline),
- korzystać z transportu (autobusów, tramwajów, metra itp.) i powiązanej z nim infrastruktury,
- korzystać z przestrzeni publicznej, np. parków i placów zabaw,
- mieć dostęp do budynków, takich jak ratusz, biblioteka czy hala sportowa, oraz do oferowanych w nich usług.
Nagroda Access City 2025
Kandydatów do nagrody Access City 2025 można zgłaszać od 25 czerwca do 10 września 2024 r., godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego.
Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić zgłoszenie online do 10 września 2024 r., godz. 23:59.
W tym roku przypada 15. rocznica tej nagrody. W ciągu ostatnich 14 lat wyróżniono 70 miast, z których 14 zajęło pierwsze miejsce. W ubiegłym roku tę prestiżową nagrodę zdobyła miejscowość San Cristóbal de La Laguna w Hiszpanii.
- Szczegóły
- Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
2,1 miliarda ton - tyle odpadów wytwarza się każdego roku w UE. Ilość odpadów i sposób gospodarowania nimi znacznie się różnią w poszczególnych krajach UE, ale nastąpiła zmiana w kierunku zwiększenia recyklingu i zmniejszenia składowania.
Aby ograniczyć ilość odpadów i ich wpływ na środowisko, UE przyjęła ambitne cele w zakresie ich recyklingu i składowania oraz pracuje nad przepisami w sprawie odpadów opakowaniowych. Celem jest wspieranie przejścia na bardziej zrównoważony model, czyli gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Praktyki gospodarowania odpadami w UE
Kraje UE różnie podchodzą do gospodarowania odpadami.
UE chce w jak największym stopniu wspierać zapobieganie powstawaniu odpadów i ponowne wykorzystanie produktów. Jeśli to nie jest możliwe, preferowany jest recykling (w tym kompostowanie), a następnie wykorzystanie odpadów do produkcji energii. Najbardziej szkodliwą opcją dla środowiska i zdrowia ludzi jest składowanie odpadów, np. na składowiskach, choć jest to też jedna z najtańszych opcji.
Mimo że ilość wytwarzanych odpadów na mieszkańca wzrosła, poprawił się sposób, w jaki nimi gospodarujemy - wzrósł recykling i kompostowanie, a zmniejszyło się składowanie.
- Szczegóły
- Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Trwa druga runda naboru w konkursie Women TechEU . Jego celem jest wsparcie europejskich startupów aktywnych w obszarze deep tech, w których kluczową rolę odgrywają kobiety. Zgłoszenia można przesyłać do 30 września 2024 r.
W ramach konkursu planuje się przeznaczyć łącznie 12 mln euro na wsparcie 160 innowacyjnych startupów zarządzanych przez kobiety. Każdy startup ma zostać dofinansowany kwotą 75 tys. euro.
Obecna edycja różni się zasadniczo od znanej z 2022 r., gdyż organizatorem konkursu nie jest już EISMEA, lecz wybrane na drodze konkursowej w 2023 r. konsorcjum złożone z 11 podmiotów. Liderem konsorcjum jest EIT Manufacturing, a grono pozostałych 10 partnerów tworzą: Sploro, AwakenHub, AcrossLimits, European Business Angels Network (EBAN), Finance Innovation, Asociación Women Angels For STEAM (WA4STEAM), Association of Organisations of Mediterranean Businesswomen (AFAEMME), EIT Food South S.L., Asociacion EIT Health Spain oraz EIT Climate-KIC.
W latach 2024-26 konsorcjum zorganizuje 4 rundy naborów. Pierwsza odbyła się wiosną 2024 r. i została zakończona 20 maja 2024 r.
Więcej informacji na temat konkursu oraz link do aktualnie trwającego naboru znaleźć można tutaj.
Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowych Programów Badawczych UE
- Szczegóły
- Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu ogłasza nabór uzupełniający do udziału w wizycie studyjnej w zakresie rozwoju i wsparcia innowacji podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, który odbędzie się od 7 do 10 października 2024 roku w Brukseli. Jest to największe coroczne wydarzenie poświęcone tematom związanym z polityką regionalną. To także doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy samorządowcami, a także przedstawicielami świata nauki, biznesu oraz organizacji pozarządowych z całej Unii Europejskiej. 22. edycja Europejskiego Tygodnia odbywa się pod hasłem "Wzmacnianie roli społeczności".
Nabór skierowany jest do:
- mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 651/2014
z dnia 17 czerwca 2014 r.), mogących otrzymać pomoc de minimis, posiadających siedzibę, oddział lub główne miejsce prowadzenia działalności na terenie województwa wielkopolskiego, uczestniczących w pracach Grup Roboczych Inteligentnych Specjalizacji lub Wielkopolskiego Forum Inteligentnych Specjalizacji, - uczelni wyższych, jednostek naukowych, instytucji otoczenia biznesu, klastrów, organizacji pozarządowych i innych podmiotów, posiadających siedzibę lub oddział na terenie województwa wielkopolskiego, uczestniczących w pracach Grup Roboczych Inteligentnych Specjalizacji lub Wielkopolskiego Forum Inteligentnych Specjalizacji.
- Szczegóły
- Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Parlament Europejski pracuje nad prawem, które pomoże zmniejszyć zanieczyszczenie wód gruntowych i powierzchniowych UE.
Według Europejskiej Agencji Środowiska, od początku lat 90-tych zanieczyszczenie wody w UE zmniejszało się. Od 2016 r. postęp uległ jednak spowolnieniu - 58% wód powierzchniowych jest zanieczyszczonych. Według ocen, „dobry stan chemiczny” ma jedynie 42% jednolitych części wód powierzchniowych (czyli np. jezior lub innych naturalnych lub sztucznych zbiorników wodnych) i 77% wód podziemnych.
Zgodnie z dążeniem do osiągnięcia zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń zawartym w Europejskim Zielonym Ładzie, Komisja Europejska przedstawiła w październiku 2022 r. wniosek ws. przeglądu list obserwacyjnych substancji zanieczyszczających wody powierzchniowe i podziemne, które należy monitorować i kontrolować w celu ochrony jednolitych części wód słodkich.
We wrześniu 2023 r. Parlament przyjął swoje stanowisko w sprawie ochrony wód gruntowych i powierzchniowych przed zanieczyszczeniami oraz poprawy standardów jakości wody. Nowe prawo rewiduje ramową dyrektywę wodną, dyrektywę ws. ochrony wód podziemnych i dyrektywę ws. środowiskowych norm jakości w dziedzinie polityki wodnej (dyrektywę ws. wód powierzchniowych). Celem jest lepsza ochrona zdrowia ludzkiego i naturalnych ekosystemów przed substancjami zanieczyszczającymi.