Przejdź do treści

Orędzie o stanie Unii za 2021 r., wygłoszone przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen

ursula von der leyen keWprowadzenie

Szanowny Panie Przewodniczący!
Panie Posłanki, Panowie Posłowie do Parlamentu Europejskiego!

Tak wielu ludzi czuje, że ich życie stanęło w miejscu, podczas gdy świat wokół nich jeszcze szybciej pędzi naprzód.

Trudno jest czasem ogarnąć tempo zdarzeń i ogrom wyzwań.

Był to także czas szukania odpowiedzi na poważne pytania. Począwszy od świeżego spojrzenia na własne życie po szersze debaty na temat dzielenia się szczepionkami i wspólnych wartości.

Czytaj więcej...

Zaproszenie na wydarzenie "Odbudowa Europy – rola regionów", 21 września 2021, godz. 13:30 – 14:30

b_200_0_16777215_00_images_ZaproszeniePL.png

mt_ignore

ZAPROSZENIE

Regiony partnerskie

Emilia-Romania, Hesja, Nowa Akwitania oraz Wielkopolska

zapraszają na wydarzenie online pt.: 

Odbudowa Europy –

 rola regionów

Wtorek, 21 września 2021, 13:30 – 14:30

Wydarzenie odbędzie się na platformie Zoom

https://us06web.zoom.us/j/85428892022

Powitanie

Marek Woźniak
Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Główne przemówienie

Elisa Ferreira
Komisarz UE ds. Spójności i Reform

Dyskusja

Elisa Ferreira
Komisarz UE ds. Spójności i Reform

Marek Woźniak
Marszałek Województwa Wielkopolskiego 

Lucia Puttrich
Minister ds. Federalnych i Europejskich Hesji 

Elly Schlein
Wiceprezydent Regionu Emilia-Romania

Isabelle Boudineau
Radna Regionalna ds. Europejskich Nowej Akwitanii

Moderator

Françoise Chotard, Konsultant ds. Europejskich

Wydarzenie będzie tłumaczone na następujące języki: polski, angielski, francuski, niemiecki i włoski  

Rejestracja pod linkiem.

Trwa nabór na ekspertów w obszarze kierunków inteligentnej turystyki!

pexels julia volk Do 30 września br. masz czas, aby aplikować na stanowisko eksperta projektu „Smart Tourism Destinations”! Zaproszenie skierowane jest do niezależnych specjalistów z europejskich środowisk zajmujących się cyfryzacją, inteligentnymi miastami oraz turystyką.

Czym jest Smart Tourism Destinations?

Jest to projekt Komisji Europejskiej, którego celem jest wspieranie miast europejskich w zakresie ułatwiania dostępu zarówno do produktów, usług turystycznych, jak i hotelarskich za pośrednictwem innowacji technologicznych. Miasta mają szansę zapoznać się ze sposobami wdrażania innowacyjnych rozwiązań cyfrowych, które pomogą nadać turystyce zrównoważony charakter i uczynić ją w pełni dostępną.   

Projekt w szczególności ma ogniskować się na sposobach, dzięki którym miasta europejskie mogłyby wprowadzić podejście oparte na danych, by stać się lub poprawić swoją pozycję jako inteligentnego kierunku turystycznego, który charakteryzować się będzie zaangażowaniem ze strony wielu podmiotów z uwzględnieniem – decydentów, praktyków z sektora prywatnego oraz nauczycieli akademickich. 

Czytaj więcej...

Zaproszenie na warsztat "Interoperability of digital solutions" w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast

ewrc 2021 obrazek

Trwa rejestracja na wydarzenia 19. edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast (EWRC).  Jest to największe coroczne wydarzenie w Brukseli poświęcone tematyce polityki regionalnej organizowane przez Komisję Europejską i Europejski Komitet Regionów. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-14 października pod hasłem „Wspólnie w kierunku odbudowy” i będzie się koncentrować na czterech obszarach tematycznych: spójność; transformacja ekologiczna; transformacja cyfrowa; zaangażowanie obywatelskie.

Podobnie jak w poprzednich latach, częścią programu EWRC jest warsztat, którego współorganizatorem jest Biuro Wielkopolski w Brukseli.  Wydarzenie odbędzie się online 12 października w godz. 11.30-13.00 w języku angielskim i poświęcone zostanie interoperacyjności rozwiązań cyfrowych (Interoperability of digital solutions). Partnerami Wielkopolski są Morawy Południowe (Czechy), Okręg Temesz (Rumunia), Umbria (Włochy), Slawonia, Barania i Srem (Chorwacja), Republika Serbska (Bośnia i Hercegowina), Okręg Marmarosz (Rumunia) oraz Ourense (Hiszpania).

AdamWielkopolskę będzie reprezentować Adam Olszewski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Ponadto, w roli mówców wystąpią przedstawiciele świata polityki oraz nauki, innowacji i badań. Uczestnicy spotkania będą mieli także okazję zapoznać się z krótkimi materiałami wideo prezentującym regionalne przykłady interoperacyjności rozwiązań cyfrowych. Debatę poprowadzi Altheo Valentini, przewodniczący stowarzyszenia All Digital, które działa na rzecz wspierania Europejczyków w nabywaniu i rozwoju umiejętności cyfrowych.

Uczestnictwo w spotkaniach organizowanych w ramach EWRC jest bezpłatne. Opis poszczególnych wydarzeń oraz rejestracje na nie znajdują się tutaj. Rejestracja na warsztat organizowany przez Biuro Wielkopolski w Brukseli dostępna jest tu.

Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli

Jesienny Tydzień z Klastrami w programie Horyzont Europa

horizon europe logoJuż w październiku zapraszamy na jesienną edycję wydarzenia „Tydzień z Klastrami w PR Horyzont Europa” – cykl spotkań poświęconych obszarom tematycznym II filaru programu Horyzont Europa.

Aplikacje do pierwszych konkursów Horyzontu Europa już za nami. Zbliżają się terminy składania wniosków do kolejnych konkursów z roku 2021. Wkrótce nastąpi też otwarcie konkursów na rok 2022.

W ramach II filaru programu (Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa) jest możliwość  aplikowania o dofinansowanie projektów na różnych poziomach gotowości technologicznej. Dofinansowanie to może sięgać od 1 do ponad 20 mln euro, przy czym projekty – co do zasady – będą realizowane w konsorcjach międzynarodowych. Tematyka projektów musi odpowiadać na wyzwania określone w programach pracy konkursów.

Na tę część programu Horyzont Europa jest przeznaczona ponad połowa łącznego budżetu, czyli ponad 50 mld euro. Jest zatem o co się ubiegać!

Zagadnienia konkursowe zostały zgrupowane w sześciu klastrach (obszarach tematycznych).

Czytaj więcej...

Granty dla firm: Horyzont Europa dla Biznesu – już jesienią

pexels negative space 34092Horyzont Europa to najbardziej ambitny program na rzecz badań naukowych i innowacji w historii UE z bezprecedensową ofertą  dla firm. Zapraszamy na cykl seminariów pod hasłem Horyzont Europa dla Biznesu (HE4B), przeznaczonych dla polskich przedsiębiorstw, który odbędzie się jesienią 2021 r. Jego uczestnicy poznają pełen wachlarz możliwości, tych zupełnie nowych, a także tych nieoczywistych (granty na mobilność, na dostęp do infrastruktur badawczych), jakie Horyzont Europa otwiera właśnie dla firm.

Horyzont Europa to program o budżecie 95,5 mld euro wspierający doskonałe projekty badawcze i innowacyjne. Stanowi on wyjątkową szansę dla polskich przedsiębiorstw, które dzięki niemu mogą rozwijać i wdrażać przełomowe innowacje, przyczyniając się tym samym do rozwoju gospodarczego Polski i Europy. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, poprzez Krajowy Punkt Kontaktowy do Programu Horyzont Europa, chce jak najlepiej przygotować polskie firmy do aplikowania o środki programu.

Czytaj więcej...

EIT poszukuje nowych członków Rady Zarządzającej

EIT logoChcesz mieć swój udział w tworzeniu nowej, bardziej zrównoważonej i zdrowszej  Europy? Masz wiedzę i doświadczenie, które może pomóc Europie w wyjściu z kryzysu poprzez innowacje? EIT poszukuje obecnie siedmiu nowych członków Rady Zarządzającej, która odpowiada za wybór, finansowanie i ocenę realizacji zadań Wspólnot Wiedzy i Innowacji KIC. Zgłoszenia można składać do 29 października 2021 r.

Europejski Instytut Innowacji i Technologii EIT to najbardziej doświadczona i największa sieć innowacji w Europie. Instytut umożliwia innowatorom i przedsiębiorcom dostarczanie unikalnych rozwiązań dla palących globalnych wyzwań.

Po więcej informacji zapraszamy tutaj.

UE wzmacnia swoją wiodącą pozycję w światowym handlu produktami rolno-spożywczymi

fieldW 2020 r. Unia po raz kolejny wzmocniła swoją wiodącą pozycję wśród największych eksporterów produktów rolno-spożywczych na świecie. Jeśli chodzi o import, UE stała się trzecim co do wielkości importerem po Stanach Zjednoczonych i Chinach, jak wynika z opublikowanego dzisiaj sprawozdania.

Rok 2020 był wyjątkowo trudnym, ale udanym rokiem dla unijnego handlu produktami rolno-spożywczymi, który osiągnął łączną wartość 306 mld euro: eksport 184 mld euro a import 122 mld euro. Obie powyższe wartości nieznacznie wzrosły, odpowiednio o 1,4 proc. i 0,5 proc., w stosunku do 2019 r.

Czytaj więcej...

Rozpoczęły się konsultacje nt. dekarbonizacji budynków w miastach i regionach – wypełnij kwestionariusz do 3 września!

 
 

pexels skitterphoto piatek minOrganizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) we współpracy z Europejskim Komitetem Regionów przeprowadzają badanie w zakresie dekarbonizacji budynków w miastach i regionach. Głównym celem badania jest pozyskanie kluczowych danych w przedmiocie głównych trendów oraz polityki w tym zakresie, w ramach programu OECD „Zwiększanie efektywności energetycznej w miastach i regionach”.

Dlaczego problematyka dekarbonizacji budynków w miastach i regionach jest istotna?

- budynki mają fundamentalne znaczenie w zakresie przejścia na gospodarkę bezemisyjną, gdyż odpowiadają one za prawie 1/3 emisji związanych z energią w skali światowej oraz za znaczną część emisji w miastach. Pomimo, że nowe budynki są istotne w gospodarkach wschodzących charakteryzujących się szybkim wzrostem powierzchni użytkowej, modernizacja już istniejących konstrukcji pod kątem efektywności energetycznej ma fundamentalne znaczenie w państwach należących do OECD, w których tempo budowy nowych budynków jest niskie;

Czytaj więcej...

Granty dla przedsiębiorców w Horyzoncie Europa

horizon europe logoOprócz grantów na badania naukowe, Horyzont Europa ma również bogatą ofertę dla firm. Na konkursy Europejskiej Rady Innowacji (European Innovation Council – EIC) w ramach  filaru Innowacyjna Europa w 2021 r. przeznaczono 1,5 mld euro. Przedsiębiorcy, którzy tworzą przełomowe technologie, mają do dyspozycji kilka rodzajów grantów.

EIC wspiera najbardziej obiecujących europejskich innowatorów: przedsiębiorców z małych i średnich firm (MŚP), start-upy (ze wszystkich branż) oraz konsorcja w realizowaniu ich projektów.

Dla kogo Pathfinder, Accelerator, Transition?

Dla MŚP oraz start-upów, którzy posiadają prawie gotowy produkt – mogą pochwalić się prototypem rozwiązania – dedykowane jest dofinansowanie z EIC Accelerator. Na rozwijanie innowacyjnych projektów można pozyskać grant do 2,5 mln euro albo tzw. finansowanie mieszane – grant plus finansowanie kapitałowe na komercjalizację produktu – łącznie do wysokości 17,5 mln euro. O finansowanie w tym przypadku firma musi ubiegać się samodzielnie, nie ma możliwości tworzenia konsorcjum.

Wnioski  można składać w ramach dwóch typów naborów:

  • Open: Nie ma obszarów tematycznych. Przedsiębiorca sam określa temat, w ramach którego składa wniosek.
  • Challenge: Wspiera start-upy i MŚP, które opracowują rozwiązania dla wskazanych w ogłoszeniu konkursu tematów: zdrowie, zielone technologie i rozwiązania cyfrowe.

Czytaj więcej...