W ciągu 4 dni (7-10 października) odbyło się 100 warsztatów, debat i seminariów, podczas których wymieniano się doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie innowacyjności, badań, wspierania przedsiębiorczości, wdrażania polityk i inicjatyw unijnych oraz współpracy międzynarodowej.
Biuro Wielkopolski w Brukseli zorganizowało z partnerami z Irlandii Północnej, Włoch, Polski, Holandii i Turcji debatę „Regiony na rzecz produktywnego i zrównoważonego rolnictwa” z udziałem m.in. przedstawicielki Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania dr Joanny Witczak. Podczas wydarzenia, które odbyło się 8 października, podkreślano, że rolnictwo stoi przed dużym wyzwaniem ponieważ z jednej strony w Europie jest coraz mniej ziem pod uprawy, a z drugiej zapotrzebowanie na żywność stale się zwiększa ze względu na wzrost liczby ludności na świecie. Obydwa te czynniki powodują, że w tym sektorze innowacje odgrywają niezwykle ważną rolę. Przedstawiciele Komisji Europejskiej i samorządów przedstawili strategie i działania podejmowane w celu wpierania rozwoju sektora rolno-spożywczego. Dr Witczak podkreśliła, że Wielkopolska jest jednym z najważniejszych polskich regionów rolniczych. Przedstawiła również proces rozwoju sektora żywności organicznej, który w Polsce - w przeciwieństwie np. do Wielkiej Brytanii, jest w fazie dynamicznego wzrostu. Więcej informacji nt. debaty: program debaty, prezentacje.
8 października w seminarium „Mobilność obywateli i biznesu w regionach i miastach” wystąpił Zbigniew Palenica, członek zarządu wielkopolskiej firmy Solaris. Wydarzenie zostało zorganizowane w Komitecie Regionów przez grupę Europejskiej Partii Ludowej. Debata koncentrowała się wokół wspólnego rynku i wdrażania zasad swobodnego przepływu osób i towarów. Jako przykłady ich realizacji mówcy przytaczali inicjatywę Komisji Europejskiej, mającą na celu pobudzanie wzrostu zatrudnienia czyli Europejski Portal Mobilności Zawodowej – EURES oraz możliwości dla rozwoju przedsiębiorczości, z których korzysta właśnie SOLARIS. Ta Wielkopolska firma produkująca autobusy miejskie, międzymiastowe oraz trolejbusy i tramwaje tylko 20% produkcji przeznacza na rynek Polski. Większość swoich pojazdow eksportuje do państw Unii Europejskiej, z czego największa część trafia na rynek niemiecki. Więcej informacji na temat seminarium: program, prezentacje.
Na OPEN DAYS przedstawiono również dobre praktyki Wielkopolski we wdrażaniu inicjatywy JEREMIE (instrument zwrotny kierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorców). Podczas warsztatu „Instrumenty finansowe w polityce spójności w latach 2014-2020” wystąpił Radosław Krawczykowski, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego. W Wielkopolsce wsparcie finansowe w ramach JEREMIE uzyskało w sumie 5000 firm, udało się również stworzyć 3000 dodatkowych miejsc pracy. R. Krawczykowski zaapelował do Komisji Europejskiej, aby punktem odniesienia dla perspektywy 2014-2020 były doświadczenia zgromadzone w obecnym okresie programowania. Pozwoli to na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie środków w nowej perspektywie finansowej: prezentacje.
Autor: BIWW
Autor zdjęć: A.Boiński; P.Cavanagh