Przejdź do treści

Koronawirus: Jak chronić się przed cyberprzestępczością?

20200330PHT76115 originalOd wybuchu pandemii COVID-19 zaobserwowano gwałtowny wzrost cyberprzestępczości, co ma związek z próbami wykorzystania ludzkich lęków.

Poniżej przedstawiono wskazówki, jak się przed nią chronić.

Powszechne wprowadzenie środków mających na celu opanowanie koronawirusa sprowadza się do tego, że spędzamy znacznie więcej czasu w sieci, czy to pracując zdalnie, czy przeglądając zasoby internetowe. W połączeniu z narastającymi obawami spowodowanymi przez kryzys, często prowadzi to internautów do podejmowania niebezpiecznych zachowań, które stają się okazją do cyberprzestępców.

Wykorzystują oni phishing, instalowanie złośliwego oprogramowania i inne złośliwe praktyki do kradzieży danych i uzyskiwania dostępu do urządzeń, co pozwala im robić wszystko, od dostępu do kont bankowych po bazy danych organizacji.

Najczęstsze ataki internetowe w ostatnim czasie:

• Fałszywe wiadomości lub linki wykorzystujące obawy, prowadzące do złośliwych stron internetowych lub zawierające samo złośliwe oprogramowanie, w tym wiadomości o cudownych lekarstwach, fałszywe mapy dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa, prośby o datki, e-maile podszywające się pod organizacje opieki zdrowotnej;
• Fałszywe wiadomości lub telefony podszywające się pod Microsoft, Google Drive itp. próbujące uzyskać Twój login i hasło, oferując "pomoc" lub grożąc zawieszeniem konta;
• Fałszywe komunikaty o nieistniejących dostawach paczek.

Jak mogę się chronić?

UE wzywa operatorów usług telekomunikacyjnych, aby podjęli działania zabezpieczające przed atakami cybernetycznymi, ale w międzyczasie stosowanie się do poniższych wskazówek może pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu i pracy zdalnej.

Zachowaj ostrożność w przypadku niezapowiedzianych e-maili, sms-ów i rozmów, zwłaszcza jeśli wykorzystują one obecną sytuację do wywierania presji w celu obejścia zwykłych procedur bezpieczeństwa. Przestępcy wiedzą, że łatwiej jest dopuścić się oszustwa na użytkownikach niż dokonać włamania się do złożonego systemu. Pamiętaj, że banki i inne instytucje nigdy nie poproszą Cię o ujawnienie haseł.
• Zabezpiecz swoją sieć domową. Zmień domyślne hasło do swojej sieci Wi-Fi na silne. Ogranicz liczbę urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi i dopuszczaj do niej tylko te, które są zaufane.
Wzmocnij swoje hasła. Pamiętaj, aby używać długich i złożonych haseł zawierających cyfry, litery i znaki specjalne.
Chroń swój sprzęt. Upewnij się, że aktualizujesz wszystkie swoje systemy i aplikacje oraz instalujesz oprogramowanie antywirusowe i aktualizujesz je na bieżąco.
• Rodzina i goście. Dzieci i inni członkowie Twojej rodziny mogą przypadkowo wymazać lub zmodyfikować informacje albo przypadkowo zainfekować Twoje urządzenie. Postaraj się, aby nie korzystali z tych samych urządzeń, których używasz do pracy.

Więcej o tym jak zabezpieczać się w internecie (j. ang.)
Najnowsze wiadomości o zagrożeniach internetowych związanych z COVID-19 (j. ang.)

 

Europejskie środki bezpieczeństwa w Internecie

Parlament Europejski od dawna wspiera środki UE mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w Internecie. Niezawodność i bezpieczeństwo internetu oraz systemów i usług informatycznych odgrywają zasadniczą funkcję w społeczeństwie. Instytucje UE, takie jak Komisja Europejska, Agencja UE ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego, Cert-EU i Europol, śledzą na bieżąco złośliwe działania w sieci. Dowiedz się więcej o działaniach Unii Europejskiej w tym zakresie.

 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. Parlamentu Europejskiego