
Komisja Europejska uruchomiła nową strategię, której celem jest uczynienie Europy najbardziej atrakcyjnym miejscem na świecie dla rozwoju nauk biologicznych do 2030 r.
Nauki biologiczne, czyli badania w zakresie żywych systemów, począwszy od komórek, aż po ekosystemy, mają kluczowe znaczenie dla zdrowia, środowiska i gospodarki. Stanowią one siłę napędową innowacji w dziedzinach medycyny, żywności i zrównoważonej produkcji, zwiększając wartość gospodarki UE o prawie 1,5 bln euro i wspierając funkcjonowanie 29 mln miejsc pracy w całej Unii.
Strategia ta, wspierana kwotą ponad 10 mld euro rocznie z obecnego budżetu UE, wyznacza skoordynowane podejście w całym łańcuchu wartości nauk biologicznych. Jej celem jest przyspieszenie innowacji, ułatwienie dostępu do rynku i budowanie zaufania publicznego do nowych technologii, tak aby przynosiły one korzyści ludziom i planecie.
W strategii zaproponowano następujące działania:
- Optymalizacja ekosystemu badań naukowych i innowacji
Komisja opracuje plan inwestycyjny w celu ułatwienia finansowania badań klinicznych prowadzonych przez wiele krajów i wzmocnienia europejskiej infrastruktury badań klinicznych. Strategia ta będzie również promować podejście „Jedno zdrowie”do badań naukowych i innowacji oraz zmobilizuje do 100 mln euro w ramach programów prac programu „Horyzont Europa” na lata 2026–2027 w celu opracowania i wdrożenia rozwiązań opartych na mikrobiomach. Ponadto kwota 250 mln euro zostanie uruchomiona na międzysektorowe technologie w zakresie nauk biologicznych, wspierające rozwój nowych produktów, które napędzają innowacje przemysłowe i zrównoważony rozwój, w tym metodyki nowego podejścia, nowatorskie cząsteczki, materiały zaawansowane i wydajniejszą bioprodukcję.
- Umożliwienie szybkiego dostępu do rynku dla innowacji w dziedzinie nauk biologicznych
Aby przyspieszyć dostęp do rynku dla innowacji w dziedzinie nauk biologicznych, Komisja zaproponuje europejski akt w sprawie biotechnologii, który stworzy ramy bardziej sprzyjające innowacjom we wszystkich sektorach biotechnologii. Komisja uruchomi również interfejs służący nawiązywaniu kontaktów, aby połączyć przedsiębiorstwa typu start-up, przemysł i inwestorów, wykorzystując portfel Europejskiej Rady ds. Innowacji i sieć zaufanych inwestorów.
- Zwiększanie zaufania, absorpcji i wykorzystania innowacji
Komisja przeznaczy 300 mln euro na stymulowanie zamówień na innowacje w dziedzinie nauk biologicznych w takich obszarach jak przystosowanie się do zmiany klimatu, szczepionki nowej generacji i przystępne cenowo rozwiązania w zakresie leczenia nowotworów. Komisja utworzy również grupę koordynacyjną ds. nauk biologicznych, aby dostosować politykę i finansowanie we wszystkich sektorach oraz wspierać współpracę z kluczowymi zainteresowanymi stronami, w tym z przemysłem i obywatelami.
Kontekst
Przewodnicząca Ursula von der Leyen ogłosiła strategię w swoich wytycznych politycznych i stanowi ona część Kompasu konkurencyjności.
Od dawna Europa jest liderem w dziedzinie nauk biologicznych, wspierana solidną bazą wiedzy i doskonałością naukową, ale obecnie traci swoją pozycję na rzecz innych globalnych graczy w zakresie transformacji badań naukowych w rzeczywiste rozwiązania. Wyzwania dotyczą rozdrobnionych ekosystemów innowacji, niedostatecznie wykorzystywanych danych i sztucznej inteligencji, a także zbyt wolnego upowszechnienia na rynku.
Strategia opiera się na konsultacjach publicznych i na obszernym materiale dowodowym, w tym na dwóch opracowaniach Wspólnego Centrum Badawczego Komisji: Sektory nauk biologicznych w UE: czynniki wzrostu gospodarczego i innowacji, w którym odnotowuje się 29 mln osób zatrudnionych i 1,5 bln euro pod względem wartości dodanej, oraz Tendencje w zakresie patentów w naukach biologicznych: koncentracja na produktach farmaceutycznych i technologiach medycznych, które wskazuje, że UE zajmuje drugie miejsce na świecie, mając zgłoszonych 17 proc. patentów.
Dodatkowe informacje