Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
 
 
 
 
 

msca 2Granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) oraz działania Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) były tematami dwóch webinariów, które odbyły się w dniach 8 i 10 czerwca br. dzięki współpracy biur Wielkopolski oraz województwa lubuskiego w Brukseli, Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Ramowych UE dla obu regionów oraz Biura NCBiR w Brukseli. Pracownicy naukowi z wielkopolskich i lubuskich uczelni mieli okazję poznać zasady poszczególnych programów grantowych, rady ekspertów oceniających wnioski oraz doświadczenia laureatów.

Granty ERC i MSCA to dwa elementy nowego programu ramowego UE na rzecz badań i innowacji – Horyzont Europa, który w najbliższych 7 latach zapewni łączne środki w wysokości 95.5 mld euro na finansowanie doskonałości naukowej, stawianie czoła globalnym wyzwaniom oraz stymulowanie innowacji w Unii Europejskiej. Jest to rekordowa kwota na program badawczo-innowacyjny, a takie jego elementy jak granty ERA i MSCA umożliwiają naukowcom z całej Europy nie tylko finansowanie badań naukowych, ale też rozwój kariery badawczej.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych ma na celu wspieranie twórczych i nowatorskich badań, które mogą dotyczyć wszystkich dziedzin nauki. Cenione są odważne i ambitne projekty prowadzące do przełomowych wyników i ważnych odkryć. Marcin Mońko z ERC przedstawił wszystkie rodzaje grantów, które obejmują projekty indywidualne dla naukowców o różnym stażu (starting, consolidating i advanced grants), projekty dla małych grup badawczych (synergy) oraz tzw. proof of concept na komercjalizację wyników badań. Dr hab. Justyna Olko z Uniwersytetu Warszawskiego, która jest dwukrotną laureatką grantów ERC, przedstawiła swoje doświadczenia, zwracając szczególną uwagę na takie kwestie jak waga dorobku naukowego, synergie z innymi projektami, czy praca zespołowa. Prof. Alicja Józkowicz z Uniwersytetu Jagielońskiego – ekspertka oceniająca wnioski, podkreśliła wagę oryginalności i odwagi naukowej, zaznaczając jednocześnie, iż musi oferować wyniki, które są osiągalne.

Granty Marii Skłodowskiej-Curie zostały przedstawione przez Marię Carvalho Dias z Europejskiej Agencji ds. Badań Naukowych Komisji Europejskiej. Pozwalają one na międzynarodową mobilność oraz szkolenia naukowców, a także rozwój programów doktoranckich. Przedstawicielka Komisji podkreśliła nowe elementy programu, w tym większy akcent na aspekt zrównoważonego podejścia do badań oraz kwestie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Prelegentka zaznaczyła, że pierwsze nabory powinny pojawić się w najbliższym czasie, a w następnych latach zostanie zorganizowany jeden nabór na rok. Perspektywę ewaluatora wniosków przedstawił profesor Mariusz Lamentowicz z UAM. Zwrócił on uwagę na trzy główne kryteria oceny: doskonałość naukową, wpływ na rozwój kariery naukowej oraz jakość i skuteczność wdrażania, podkreślając jednocześnie wybrane elementy każdego z nich, w tym interdyscyplinarność, dotychczasowe osiągnięcia naukowe zarówno wnioskodawcy, jak i jego opiekuna naukowego oraz upowszechnianie wyników. Dr Magdalena Matczak zaprezentowała doświadczenia stypendystki, dając praktyczne wskazówki i zachęcając uczestników do spróbowania własnych sił w naborach MSCA.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Marcin Monko - 08.06.2021

Justyna Olko_08.06.2021

Alicja Józkowicz - 08.06.2021

Lamentowicz_Słowo_od_Eksperta_2

MSCA_PF_HE_presentation_-_3_June_2021

RPK_webinar_MD_Matczak_10.06.2021