Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

coter PMPrzyszłość finansów Unii Europejskiej będąca tematem opracowywanej przez Marszałka Marka Woźniaka opinii, znalazła się dzisiaj w centrum zainteresowania członków komisji ds. Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) w Europejskim Komitecie Regionów (KR). Podczas spotkania europejscy samorządowcy przyjęli projekt opinii „Dokument analityczny na temat przyszłości finansów UE” przygotowany przez M. Woźniaka. Dokument stanowić będzie znaczący wkład KR w obecną dyskusję nt. przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych (WRF).

COTER Ania i PMW swojej opinii Marszałek Marek Woźniak przedstawia wizję budżetu i WRF po 2020 r., których założenia zostaną opublikowane przez Komisję Europejską w maju 2018 r. Według M. Woźniaka przyszły budżet unijny oraz WRF powinny być tak skonstruowane, aby móc wzmocnić poczucie zaufania obywateli do projektu europejskiego. Koncepcja zaprezentowana w dokumencie zakłada elastyczność i długoterminowość oraz wspieranie wspólnych celów i polityk UE, w taki sposób, aby zachować strategiczne podejście. „Unia Europejska musi sprostać obecnym i pojawiającym się nowym wyzwaniom, takim jak migracje, czy wskazywana coraz częściej przez młodych ludzi kwestia bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, że cięcia w budżecie UE (związane m.in. z brexitem), bez wprowadzenia zmian w WRF zwiększą obciążenia dla państw członkowskich w formie składek odprowadzanych do unijnego budżetu albo spowodują nieuchronnie ograniczenia w poziomie finansowania wpieranych polityk, w tym tak istotnych dla Polski polityk spójności i rolnej. Dlatego potrzebujemy ambitnego budżetu dla UE, większego i składającego się z różnych źródeł, należy przeprowadzić zasadniczą reformę systemu WRF, gdyż to pozwoli na zapewnienie wyższego poziomu finansowania i zachowanie wsparcia dla wszystkich regionów” – podkreślał Marszałek M. Woźniak podczas spotkania. Zalecenia polityczne KR mają pomóc w wypracowaniu ostatecznego rozwiązania, które uwzględni interesy wszystkich krajów i regionów.

Ponadto podczas spotkania członkowie dyskutowali na temat 5 innych opinii, w tym m.in. dotyczących zintegrowanych inwestycji terytorialnych w kontekście wyzwań dla polityki spójności UE po 2020 r. oraz ostatecznych wniosków i zaleceń grupy wysokiego szczebla ds. uproszczeń na okres po roku 2020.

 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Zdjęcia: Biuro Wielkopolski w Brukseli