„Musimy obiektywnie ocenić przyczyny opóźnień we wdrażaniu funduszy strukturalnych, zamiast pozwalać, żeby były wykorzystywane przez przeciwników polityki spójności w Europie” – zwrócił się Marszałek Marek Woźniak do unijnej komisarz odpowiedzialnej za politykę regionalną Coriny Creţu podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli. Zakończone dzisiaj trzydniowe (10-12 października) posiedzenie Komitetu poświęcone było w większości polityce regionalnej i miejskiej. Oprócz Komisarz Creţu udział w nim wzięło wielu czołowych polityków unijnych Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE) Ramón Luis Valcárcel Siso, Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych PE Danuta Hübner oraz Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip.
Wiele miejsca w dyskusji poświęcono ogólnounijnemu problemowi wolnego wdrażania funduszy strukturalnych, jednak na tle pozostałych unijnych partnerów polskie regiony wypadają całkiem dobrze. W Wielkopolsce na przykład już prawie 16 procent środków z Regionalnego Programu Operacyjnego zostało zakontraktowanych, a kolejne konkursy trwają. W rozmowie z Komisarz Creţu Marszałek Woźniak zwrócił uwagę na to, że w obecnym okresie programowania 2014-2020 wprowadzono dużo zmian i nowych instrumentów - Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, warunkowość ex ante – dlatego więcej czasu trzeba poświęcić, aby zapisy unijne wcielić w życie. „Politykę spójności w poprzedniej perspektywie realizowały w naszych województwach te same zespoły, dlatego opóźnienia z którymi się teraz zmagamy są spowodowane niczym innym jak wprowadzeniem do procedur wielu nowych wymogów” – tłumaczył M. Woźniak podczas posiedzenia. Zaapelował również do Komisarz, aby Komisja Europejska zbadała wpływ wdrażania tych wymogów oraz nowych mechanizmów na opóźnienia w wydawaniu unijnych pieniędzy, z którymi boryka się dzisiaj cała Unia Europejska.
Podczas sesji plenarnej członkowie Komitetu Regionów spotkali się również z Przewodniczącą Komisji Danutą Hübner, z którą dyskutowali na temat bieżącej sytuacji oraz przyszłości Unii Europejskiej. Posłanka stwierdziła, że Europie potrzebna jest autentyczna debata z obywatelami, którzy chcą się zaangażować w wypracowywanie wizji przyszłości Unii. Samorządowcy zajęli się również kwestiami cyfryzacji europejskiego przemysłu i administracji elektronicznej, na temat których rozmawiali z Andrusem Ansipem, Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za rynek cyfrowy. Podczas posiedzenia przyjęto trzy rezolucje: w sprawie śródokresowego przeglądu wieloletnich ram finansowych; semestru europejskiego 2016 i rocznej analizy wzrostu; oraz Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w 2018 r. Członkowie zatwierdzili również szereg opinii, m.in. ws. uproszczenia europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, europejskiego filaru praw socjalnych, przeglądu europejskiej polityki sąsiedztwa i planu działania w sprawie VAT.
W ramach spotkań towarzyszących sesji plenarnej Marszałek Woźniak przewodniczył posiedzeniu polskiej delegacji do Komitetu Regionów. Z polskimi samorządowcami spotkali się posłowie do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht i Krzysztof Hetman, a spotkanie poświęcono tematowi rozpoczętego w zeszłym miesiącu śródokresowego przeglądu unijnego budżetu 2014-2020 i przyszłości polityki spójności. M. Woźniak wziął także udział w posiedzeniu Prezydium Komitetu Regionów, oraz spotkaniach grupy politycznej Europejskiej Partii Ludowej.
Pierwszy dzień sesji planarnej był jednocześnie posiedzeniem inaugurującym Europejski Tydzień Regionów i Miast – największe unijne wydarzenie poświęcone tematom samorządowym. W jego trakcie w Brukseli odbywa się ponad 100 konferencji, debat i seminariów z udziałem polityków, praktyków, przedstawicieli świata naukowego i biznesu. Jednym z wydarzeń w ramach Tygodnia było posiedzenie dwóch komisji odpowiedzialnych za politykę regionalną tj. komisji COTER Komitetu Regionów i REGI Parlamentu Europejskiego, w którym uczestniczył dzisiaj Marszałek Woźniak. Z członkami obu komisji spotkał się Marc Lemaître, Dyrektor Generalny Komisji Europejskiej odpowiedzialny za politykę regionalną.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Autor zdjęć: Komitet Regionów