Marszałek Marek Woźniak wziął wczoraj (29.09) udział w Brukseli w posiedzeniu komisji COTER Komitetu Regionów. Pierwsza cześć spotkania odbyła się w formie wspólnego posiedzenia komisji COTER oraz komisji ds. transportu Parlamentu Europejskiego - TRAN. Natomiast druga połowa została poświęcona dyskusji na temat tego jak powinna wyglądać polityka spójności po 2020 roku oraz jak utrzymać jej silną pozycję wśród pozostałych unijnych polityk.
„Wdrażając politykę spójności powinniśmy skupiać się na tym, żeby przyczyniała się ona do rozwoju danego terytorium, zamiast myśleć głównie o tym, czy realizujemy skomplikowane procedury” – zaapelował Marszałek Woźniak w trakcie debaty. Zwrócił również uwagę na to jak niebezpieczna jest obecna moda na centralizację. „Uniemożliwia ona odpowiednie uwzględnienie różnorodności unijnych terytoriów, a to powinna być kwestia kluczowa” – argumentował M. Woźniak. Obecny na posiedzeniu Nicola De Michelis, szef gabinetu unijnej komisarz Coriny Creţu odpowiadającej za politykę regionalną podkreślił, że w Komisji Europejskiej trwają intensywne prace nad tym jak powinna wyglądać ta polityka po 2020 r. Propozycja Komisji powinna zostać przedstawiona w połowie przyszłego roku. De Michelis stwierdził, że elastyczność we wdrażaniu i dostosowywaniu priorytetów do bieżących wyzwań i kryzysów jest ważna, ale trzeba pamiętać, że nie może być to główne zadanie polityki spójności. „Nie została ona stworzona po to, aby gasić pożary. Musimy pamiętać, że jednym z powodów jej utworzenia była potrzeba zmniejszenia nierówności w Europie. Po to, aby tworząc wspólny rynek dać wszystkim podobne szanse, tak aby nie było zwycięzców i przegranych” – powiedział. Debata była częścią procesu przygotowywania przez komisję COTER opinii dotyczącej przyszłości polityki spójności. Dokument będzie oficjalnym wkładem europejskich samorządów w unijne prace nad tym obszarem.

W spotkaniu wziął również udział Herald Ruijters, dyrektor w Komisji Europejskiej odpowiedzialny za kwestie mobilności. Podkreślił, że Komisja wspiera rozwój infrastruktury w Europie i to zarówno na poziomie strategicznym, planistycznym jak i finansowym. W październiku udostępni w formie naborów wniosków 110 mln euro, a w listopadzie 1 mld euro na rozwój infrastruktury w Unii Europejskiej.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Autor zdjęć: Komitet Regionów