Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

DSC06435Polska delegacja do Komitetu Regionów spotkała się 13 października w Brukseli. Posiedzeniu, którego głównymi tematami była przyszłość polityki spójności po 2020 roku oraz możliwości współpracy z Polską Agencją Prasową, przewodniczył Marszałek Marek Woźniak. W dyskusji z samorządowcami udział wzięli Radca Aleksandra Kisielewska ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE oraz redaktor Mateusz Kicka z Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

Pomimo trwającej obecnie perspektywy finansowej 2014-2020, w Brukseli rozpoczynają się już przygotowania do kolejnego okresu programowania po 2020 roku. Już teraz instytucje europejskie organizują spotkania i konsultacje na ten temat. W ramach działań przygotowawczych Komitet Regionów realizuje projekt „Przyszłość polityki spójności”, którego celem jest zaprezentowanie dotychczasowych doświadczeń władz regionalnych i lokalnych i ich postulatów odnośnie przyszłego kształtu polityki spójności. W trakcie spotkania A. Kisielewska podkreśliła, że należy przedstawić polskie stanowisko popierające utrzymanie po 2020 r. wysokiej alokacji środków w ramach polityki spójności dla Polski. W obecnym okresie programowania Polska otrzymała do rozdysponowania 82,5 mld euro.

Kolejnym tematem podjętym podczas posiedzenia były możliwości współpracy członków delegacji z Polską Agencją Prasową. Członkowie podkreślali duże znaczenie jakie ma informowanie obywateli o działaniach podejmowanych przez instytucje unijne. Ważne jest, aby przekaz był jasny i interesujący dla osób, które na co dzień nie zajmują się tematyką unijną – zaznaczali samorządowcy. Polska Agencja Prasowa jest jedną z największych firm medialnych w Polsce działającą od 1918 roku. Zatrudnia 250 dziennikarzy i 50 fotoreporterów. Na stronach PAP często pojawiają się artykuły dotyczące Komitetu Regionów.

Podczas posiedzenia Marszałek Marek Woźniak podsumował obrady Prezydium Komitetu Regionów oraz zwrócił uwagę na najważniejsze punkty sesji plenarnej KR pod kątem interesów polskich samorządów. Przedstawił także opinie przygotowywane przez członków delegacji: Marszałek Woj. Mazowieckiego A. Struzik - „Instrumenty finansowe wspierające rozwój terytorialny”; Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego O. Geblewicz - ”Ustanowienie unijnych ram gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystania w sektorze rybołówstwa oraz w sprawie doradztwa naukowego w zakresie wspólnej polityki rybołówstwa”; Radny Woj. Kujawsko-Pomorskiego A. Banaszak - „Wspólne działania na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia: rola krajowych banków rozwojowych we wspieraniu planu inwestycyjnego dla Europy”.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Autor zdjęcia: A. Boiński