„Potrzebujemy silnej unii energetycznej, wewnętrznie spójnej, wykorzystującej istniejące potencjały i potrafiącej reagować w sytuacjach kryzysowych”-mówił Marszałek Woźniak podczas debaty z Wiceprzewodniczącym, który w Komisji Europejskiej odpowiada za opracowanie projektu unii energetycznej. M.Woźniak podkreślił kluczowe kwestie z punktu widzenia polskich samorządów dotyczące m.in.: bezpieczeństwa dostaw, które uchronią UE od negatywnych efektów wynikających z uzależnienia importowego. Marszałek zaapelował również do Wiceprzewodniczącego o determinację w działaniach na rzecz tworzenia przejrzystego rynku gazu, dzięki czemu ten surowiec nie będzie mógł być przedmiotem nacisków politycznych. „UE powinna także umożliwić wspólne, dobrowolne zakupy gazu” – zaznaczył Marszałek.
Odnosząc się do tej wypowiedzi, Marszałek Woźniak podkreślił działania podejmowane w Wielkopolsce. „Do 2020 r. w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym przeznaczymy 353 miliony euro na wsparcie dla przejścia na gospodarkę niskoemisyjną (…). Działania na rzecz efektywności energetycznej są ważne podobnie jak odnawialne źródła energii. Unia Europejska postawiła sobie jako cel, iż do 2030 r. udział energii ze źródeł odnawialnych wyniesie 27%. Jednak pozostałe 73% nadal będzie generowane ze źródeł tradycyjnych. Dlatego ważne jest, aby inwestować w unowocześnianie i zmniejszanie emisyjności technologii wydobycia tradycyjnych źródeł energii, które w Polsce nadal stanowią podstawowe źródło” – mówił Marszałek w Brukseli.
Dużo czasu w trakcie spotkania członkowie poświęcili bieżącej sytuacji w Grecji po referendum, w którym obywatele tego kraju odrzucili warunki pomocy zagranicznej. Członkowie wielokrotnie podkreślali, że "nie" w referendum nie oznacza zerwania z Unią Europejską. Jednak stanowi to pewne zagrożenie dla przyszłości Europy i jej spójności politycznej.
Udział w sesji plenarnej wzięli również przedstawiciel prezydencji luksemburskiej, Minister ds. Wewnętrznych Dan Kersch, który przedstawił priorytety prac prezydencji na najbliższe 6 miesięcy oraz unijny Komisarz Carlos Moedas odpowiedzialny za badania, naukę i innowacje.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Zdjęcia: Komitet Regionów