Tematami, wokół których toczyła się debata były rozwój obszarów wiejskich i system kwot mlecznych. Pomimo faktu, iż od 1 kwietnia Komisja Europejska zniosła ograniczenia w produkcji mleka, które obowiązywały od 30 lat, wiele państw członkowskich, w tym Polska, musi zapłacić kary za przekroczenie limitów za okres 2014-2015. W przypadku Polski nadwyżka produkcji wyniosła 6%. Uczestnicy spotkania zgodnie uznali, iż sankcje będą dotkliwe dla polskich rolników. Minister Babuchowski poinformował członków, że w związku z tym Ministerstwo Rolnictwa zaproponowało rozłożenie kar dla rolników na raty.
Jednym z zagadnień poruszanych w obszarze rozwoju obszarów wiejskich w Polsce była kwestia zazieleniania. Przedstawiciele Komisji Europejskiej podkreślili, że jest ono jednym z nowych obowiązkowych komponentów systemu płatności bezpośrednich. Może być ono realizowane poprzez dywersyfikację upraw, utrzymywanie trwałych użytków rolnych czy utrzymywanie obszarów proekologicznych. Na jego finansowanie w Polsce przeznaczane będzie ok. 1 mld euro rocznie.
Podczas posiedzenia Marszałek Marek Woźniak przedstawił także działania i inicjatywy członków polskiej delegacji w najbliższych miesiącach: 4 czerwca, po zakończeniu obrad sesji plenarnej polska delegacja współorganizowała konferencję poświęconą procesom decentralizacji w Europie z okazji 25 lat samorządności w Polsce; na zaproszenie Marszałka Olgierda Geblewicza w Kołobrzegu odbędzie się posiedzenie wyjazdowe komisji CIVEX oraz konferencja nt. europejskiej polityki sąsiedztwa; na lipcowej sesji plenarnej Prezydent Tadeusz Truskolaski przedstawi opinię nt. Zielonej księgi „Tworzenie unii rynków kapitałowych”, a Marszałek Adam Struzik pracuje nad opinią dotyczącą instrumentów finansowych.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli