Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Wozniak-150Marszałek województwa wielkopolskiego i przewodniczący Komisji COTER Marek Woźniak omawia potrzebę przygotowania białej księgi w sprawie spójności terytorialnej, aby zbadać interakcje między agendą terytorialną 2020 a strategią „Europa 2020”.

Po żmudnej, lecz owocnej debacie uzgodniono kształt nowej polityki spójności na lata 2014–2020. Umowy o partnerstwie i programy operacyjne, które zostaną przyjęte w nadchodzących miesiącach, nadadzą jej konkretną formę.

Przepisy dotyczące wspólnych ram strategicznych i europejski kodeks postępowania w zakresie partnerstwa wymagają udziału władz lokalnych i regionalnych w programowaniu, wdrażaniu i ewentualnym ponownym programowaniu umów o partnerstwie i programów operacyjnych. W nadchodzących miesiącach nie można pominąć roli władz lokalnych i regionalnych, a COTER zamierza monitorować realizację tych postanowień.

Największym wyzwaniem dla nowej europejskiej polityki regionalnej jest ciężki klimat gospodarczy, w którym rozpocznie się realizacja nowych programów. Pierwszoplanowe znaczenie ma podjęcie niezbędnych kroków, by przeciwdziałać rosnącym dysproporcjom regionalnym w całej UE i zagrożeniu utratą spójności terytorialnej, które niesie ze sobą kryzys. W związku z tym konieczne jest sporządzenie białej księgi w sprawie spójności terytorialnej na podstawie analizy wzajemnych zależności między Agendą Terytorialną UE 2020 a strategią „Europa 2020”. Głównym celem białej księgi powinno być wskazanie tych obszarów polityki terytorialnej UE, za pomocą których uda się sprostać obecnym wyzwaniom gospodarczym i społecznym, przyjmując kompleksowe podejście, obejmujące europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne, lecz także wykraczające poza nie.

Jako jeden z najważniejszych celów polityki spójności na lata 2014–2020 trzeba propagować podejście dostosowane do potrzeb poszczególnych obszarów. Musimy się również zastanowić nad sensowniejszym sposobem pomiaru dobrobytu i jakości życia w Europie i podczas oceny rozwoju regionalnego wyjść poza obecne podejście oparte na PKB.

Kolejnym ważnym wyzwaniem jest uproszczenie procedur i koordynacja funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, a także innych funduszy tematycznych. Jak my przypominał w wielu opiniach, uproszczenie i koordynacja mają zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania lepszej absorpcji funduszy oraz przeznaczenia środków na najpotrzebniejsze cele.

W ramach polityki regionalnej coraz większe znaczenie zyskuje polityka miejska. Komitet uważa, że konieczna jest biała księga w sprawie programu rozwoju obszarów miejskich UE, w której nakreślono by przyszłość polityki miejskiej UE. Jej sporządzenie jest jedną z kwestii, którymi należy się zająć w pierwszej kolejności.

Komitet popiera zamiary przyszłej prezydencji włoskiej, która pragnie położyć nacisk na wzrost i zatrudnienie. Po pięcioletnim kryzysie rzeczywiście potrzebne jest skupienie się na zatrudnieniu i ożywieniu wzrostu gospodarczego.

Wreszcie z zaciekawieniem przyglądamy się pracom rządu włoskiego, który stara się zwiększyć dostępność podstawowych usług na obszarach oddalonych. Komisja COTER zajmuje się sporządzeniem opinii z inicjatywy własnej, która dotyczy kwestii mobilności w regionach zmagających się z wyzwaniami geograficznymi i demograficznymi. Rozwiązanie tego problemu mogłoby pomóc tym regionom w pełnym wykorzystaniu swego potencjału, a także poprawie jakości życia mieszkańców. Mamy nadzieję, że prezydencja włoska podejmie debatę na ten temat na szczeblu UE.

Autor: Komitet Regionów