Paweł Stelmaszczyk zaprezentował najważniejsze informacje dotyczące nowej polityki transportowej TEN-T oraz instrumentu „Łącząc Europę". Przedstawił on sieć bazową łączącą całą Europę składającą się z 9 korytarzy transportowych, których rozbudowę Komisja Europejska będzie wspierać poprzez dodatkowe finansowanie. Przez Polskę przechodzą dwa korytarze, obydwa łączące Morze Bałtyckie, jeden z Adriatykiem, drugi z Morzem Północnym. Natomiast w ramach instrumentu Łącząc Europę, który zaczął funkcjonować od 2014 r. Polska otrzyma 4,3 mld euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone na projekty głównie koncentrujące się na rozwoju lub tworzeniu infrastruktury kolejowej, które otrzymają 70% finansowania. Natomiast na połączenia drogowe w ramach Instrumentu nie będzie może przeznaczyć więcej niż 10% środków.
Anna Krukowska ze Stałego Przedstawicielstwa w swojej prezentacji skupiła się przede wszystkim na rozwoju infrastruktury transportowej w Polsce. Przedstawiła przyjęte przez Radę Ministrów założenia strategii rozwoju transportu do 2020 roku, w ramach której zakłada się m.in. zwiększenie długości autostrad z 857 km do 2000 km, dróg ekspresowych z 675 km do 2800 km, zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych o połowę tj. z 4 tys. do 2 tys.
W trakcie posiedzenia członkowie przyjęli także plan prac delegacji na 2014 r. zawierający szereg obszarów priorytetowych, na których będzie skupiała się polska delegacja w trakcie tego roku. Wśród priorytetów znalazły się m.in. polityki spójności, miejska, transportowa, wspólna polityka sąsiedztwa czy kwestie związane z demografią.
Autor: BIWW
Zdjęcie: KR