Obrady rozpoczęły się wystąpieniem Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, który zwracając się do przedstawicieli samorządów europejskich skoncentrował się głównie na polityce spójności i jej roli w przyczynianiu się do wzrostu gospodarczego i tworzeniu nowych miejsc pracy w Europie. Przewodniczący odniósł się również do kryzysu gospodarczego podkreślając, że Europa wykazała się solidarnością, dzięki czemu stopniowo zaczyna wychodzić z recesji gospodarczej. Kraje najbardziej dotknięte kryzysem powoli wracają na ścieżkę rozwoju. W Portugalii zmniejsza się stopa bezrobocia, Grecja w tym roku spodziewa się wzrostu gospodarczego podobnie jak Hiszpania, gdzie w efekcie kryzysu została przeprowadzona restrukturyzacja sektora bankowego.
W drugim dniu sesji plenarnej, członkowie KR mieli okazję wysłuchać wystąpienia Olliego Rehna, Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za sprawy gospodarcze i walutowe. Ważnym punktem posiedzenia było przyjęcie deklaracji w sprawie sytuacji na Ukrainie. W dokumencie Komitet Regionów zaapelował do instytucji UE, aby zdecydowanie zareagowały na łamanie praw człowieka, potępił wszelkie akty przemocy i formy zastraszania oraz wraził solidarność z narodem ukraińskim.
30 stycznia w ramach przygotowania do sesji plenarnej, Przewodniczący Dymarski wziął udział w posiedzeniu polskiej delegacji, którego głównym tematem był rozwój infrastruktury transportowej w Unii Europejskiej i Polsce w latach 2014-2020. Przedstawiciel Komisji Europejskiej Paweł Stelmaszczyk zaprezentował nowy instrument „Łącząc Europę" oraz nową politykę transportową TEN-T, które umożliwiają inwestycje i rozwój transportu w całej UE. Natomiast Anna Krukowska ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, skupiła się na sytuacji w Polsce, przedstawiając założenia strategii rozwoju transportu w Polsce do 2020 roku.
Autor: BIWW