Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

112813 A 00722Budżet UE na kolejne siedem lat, ze szczególnym uwzględnieniem polityki spójności, był tematem posiedzenia oraz konferencji prasowej polskiej delegacji, które odbyły się w czwartek 28 listopada w Brukseli, przed sesją plenarną Komitetu Regionów. Na zaproszenie przewodniczącego delegacji Marka Woźniaka, w konferencji prasowej i posiedzeniu wzięli udział Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, Hanna Jahns, członek gabinetu komisarza UE ds. polityki regionalnej oraz reprezentująca Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, Karolina Kierońska.

Dyskusja koncentrowała się głównie na nowych polityki spójności w latach 2014-2020. Jan Olbrycht podkreślił, że obecny kształt tej najważniejszej unijnej polityki prorozwojowej w dużej mierze stworzony jest przez Polaków, pracujących zarówno w polskich ministerstwach jak i instytucjach unijnych. Jako członek parlamentarnej Komisji Rozwoju Regionalnego oraz przewodniczący Intergrupy URBAN zajmującej się tematyką miejską, przedstawił najważniejsze plany perspektywy finansowej 2014-2020, związane zwłaszcza z rozwojem miast.

O tym, że od przyszłego roku polityka spójności będzie ściślej powiązana z sytuacją gospodarczą danego kraju, a alokacja przeznaczona dla Polski w ramach funduszy strukturalnych wyniesie 82,5 miliarda euro informowała Karolina Kierońska, koordynator wydziału ds. polityki regionalnej i spójności SP przy UE. Przedstawiła również najistotniejsze elementy nowego okresu programowania, takie jak wielofunduszowość programów, warunkowość makroekonomiczną, wprowadzenie kategorii regionów przejściowych, rezerwę wykonania, elastyczność tematyczną czy umocnienie wymiaru terytorialnego i miejskiego.

Marszałek Marek Woźniak podnosił niezwykle ważne dla samorządów kwestie budowy dróg lokalnych i możliwości ich finansowania w ramach RPO; pozytywnie odniósł się do wprowadzenia nowego instrumentu jakim są zintegrowane inwestycje terytorialne. Podczas konsultacji regionalnych programów operacyjnych, prowadzonych obecnie przez władze polskich regionów, wyraźnie widać jak wielkie zainteresowanie wzbudza właśnie ta - wymagająca współpracy kilku samorządów - forma inwestowania w infrastrukturę.

Podczas spotkania podkreślono zaangażowanie członków Komitetu Regionu w proces wypracowywania zapisów legislacyjnych kolejnej perspektywy finansowej. Parlament Europejski, biorąc udział w trudnych, wielomiesięcznych negocjacjach z Komisją Europejską i Radą UE, pozostawał w ścisłym kontakcie z członkami KR, opiniującymi projekty rozporządzeń dla poszczególnych funduszy i całego pakietu polityki spójności.

W trakcie posiedzenia polskiej delegacji dyrektor biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie, Jacek Safuta przedstawił również zarys kampanii promocyjnej przed wyborami do PE 2014. Kampania prowadzona jest obecnie w 28 krajach i 24 językach UE pod wspólnym hasłem „Działaj. Reaguj. Decyduj”. W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 25 maja.

W spotkaniu wzięli także udział polscy dziennikarze, goszczący w Brukseli na trzydniowej wizycie studyjnej zorganizowanej przez Komitet Regionów. Posiedzenie polskiej delegacji było przygotowaniem do ostatniej w tym roku sesji plenarnej Komitetu Regionów, której najważniejszym tematem była polityka spójności. Głównym mówcą tej sesji była prof. Danuta Hübner, przewodnicząca komisji REGI (Rozwoju Regionalnego) Parlamentu Europejskiego.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Zdjęcie: KR