W trakcie posiedzenia plenarnego przyjęto opinie dotyczące m.in. rynku energetycznego, strategii bezpieczeństwa cybernetycznego, inteligentnych miast i społeczności oraz e-zdrowia i wyrobów tytoniowych. Członkowie Komitetu Regionów poświęcili również swą uwagę realizacji unii gospodarczej i walutowej oraz priorytetom prac na rok 2014.
Gościem specjalnym Komitetu Regionów był wicepremier Rumunii Liviu Dragnea, przedstawiając założenia procesu regionalizacji i decentralizacji w swoim kraju. Marszałek Marek Woźniak zabrał głos, odnosząc się pozytywnie do reformy systemu administracji w Rumunii, a jednocześnie wskazując na potrzebę bardzo precyzyjnego określenia kompetencji i podziału terytorialnego nowo tworzonych regionów. Zadeklarował również gotowość do podzielenia się doświadczeniami Wielkopolski w zakresie budowy administracji regionalnej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wdrażanie funduszy strukturalnych. Oferta wsparcia została przyjęta z wyraźnym zadowoleniem - premier Dragnea zaprosił marszałka Woźniaka do złożenia w najbliższym czasie wizyty w Rumunii.
W sesji plenarnej wziął również udział Vytautas LEŠKEVIČIUS, wiceminister spraw zagranicznych Litwy, który przedstawił priorytety prezydencji tego kraju. Litwa będzie po raz pierwszy sprawować przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w okresie od 1 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. Jest to pierwszy z trzech krajów bałtyckich, któremu od czasu przystąpienia do UE powierzone zostanie to zadanie. Podstawą działania prezydencji litewskiej będzie współpraca z partnerami w ramach grupy trzech prezydencji (z Irlandią i Grecją). W programie zapowiedzianym przez prezydencję litewską przedstawiono trzy główne priorytety, do których realizacji KR będzie się starał przyczynić. Zostały one ujęte w następujące hasła: Wiarygodna Europa, Wzrost Gospodarczy w Europie oraz Otwarta Europa.
W trakcie posiedzenia głos zabrał również Dacian CIOLOŞ, Komisarz UE odpowiedzialny za rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, który zaprezentował założenia porozumienia Parlamentu Europejskiego, Rady Ministrów UE i Komisji Europejskiej w sprawie reformy przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.
130705_2.pngPosiedzenie polskiej delegacji poświęcono w dużej mierze polityce spójności. Gościem spotkania był Witold Willak z polskiego wydziału Dyrekcji Generalnej ds. polityki regionalnej Komisji Europejskiej, który przedstawił oczekiwania wobec polityki spójności w Polsce w latach 2014 -2020. Członkowie polskiej delegacji przedyskutowali także stanowiska w sprawie dwóch unijnych projektów legislacyjnych dotyczących tzw. czwartego pakietu kolejowego oraz gazu łupkowego i węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych.