Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

a.struzikW dniu 19 czerwca Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wystąpił jako sprawozdawca opinii Komitetu Regionów odnośnie Komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie kosmicznej polityki przemysłowej, co miało miejsce podczas posiedzenia Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii w Komitecie Regionów (ENVE).  W pracach nad opinią wspierał go powołany na eksperta prof. dr hab. Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Celem Komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie  kosmicznej polityki przemysłowej jest wspieranie europejskiej działalności związanej z przestrzenią kosmiczną oraz konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw w obszarze technologii kosmicznych na rynku światowym, a także przygotowanie rozwiązań, które mogłyby dostarczyć polityce kosmicznej silniejszych bodźców politycznych niezbędnych do rozwoju.

W przypadku badań kosmicznych zaangażowanie finansowe UE jest mniejsze niż jej głównych konkurentów: USA, Chin i Rosji. Europejski cywilny budżet w dziedzinie przestrzeni kosmicznej stanowi jedną szóstą cywilnych wydatków NASA w USA, co oznacza stosunek 1:4 w przeliczeniu na mieszkańca. 

Dlatego w Komunikacie KE został jasno zawarty przekaz o wspieraniu technologii kosmicznych jako jednego z kluczowych sektorów rozwoju innowacyjności w UE , co będzie miało swoje przełożenie w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020, gdzie, mimo kryzysu gospodarczego,  na rozwijanie technologii kosmicznych zostanie przekazane 7 mld euro.

W opinii przygotowanej przez Pana Marszałka Struzika w imieniu KR pogląd Komisji uzyskał pełne poparcie, przy uwzględnieniu regionalnego ujęcia kosmicznej polityki przemysłowej poprzez wykorzystywanie dedykowanych funduszy strukturalnych na poziomie regionów oraz stymulowanie wykorzystywania danych kosmicznych i rozwój innowacyjnych zastosowań. Pan Marszałek Struzik odwołał się przykładów wykorzystania technik satelitarnych na Mazowszu i polityki wspierania ich np. poprzez wykorzystanie danych pochodzących z satelitów do efektywnego zarządzania transportem – pozycjonowanie karetek pogotowia, pociągów; budowę systemów wczesnego ostrzegania odnośnie pożarów, powodzi i susz (teledetekcja satelitarna), pozyskiwanie informacji o przestrzeni a następnie przetwarzanie jej na specjalistyczne mapy, które stanowią podstawę do planowania przestrzennego w regionie oraz identyfikacji przestrzeni pod duże inwestycje.  

Województwo Mazowieckie jest jedynym polskim członkiem Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne – NEREUS. Poprzez uczestnictwo w NEREUS samorząd województwa inspiruje tworzenie w naszym regionie miejsc absorpcji wielomilionowych środków finansowych, które mogą przyczynić się do organizacji nowych miejsc pracy w dziedzinie innowacyjnych technologii, w tym kosmicznych ( np. The Issue, Galilleo, Doris).

Ponadto, podczas posiedzenia Komisji ENVE w Komitecie Reginów dyskutowano nad zieloną księgą w sprawie europejskiej strategii dotyczącej odpadów z tworzyw sztucznych, strategii UE w zakresie przygotowywania się do zmiany klimatu, europejskiej inicjatywie w sprawie dostępu do  wody, a także opinii własnej KR gazu łupkowego z perspektywy władz lokalnych i regionalnych.

Autor: Biuro Województwa Mazowieckiego w Brukseli