To będą trudne pieniądze, których wydatkowanie wiązać się będzie z wieloma ograniczeniami. Doceniamy fakt, że regiony i władze lokalne zostały włączone w proces konsultacji umów partnerskich. Niepokoi nas jednak moment negocjacji tych umów pomiędzy Komisją Europejską a rządem. Chcemy mieć zagwarantowaną możliwość monitorowania etapu negocjacji, tak by nie narzucono nam gorsetu utrudniającego wdrażanie środków”.
Dalsze dyskusje na sesji plenarnej poświęcono staraniom o tworzenie wzrostu gospodarczego i miejsc pracy. Członkowie KR-u głosowali m.in. nad opinią „Pakiet dotyczący zatrudnienia młodzieży”. Przyjęto również opinię marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy ws. Oceny skutków wywieranych przez przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne.
Inne główne tematy debat:
Sektory kultury i kreatywny na rzecz wzrostu gospodarczego i miejsc pracy
KR uznał inwestycje w sektor kultury za jeden ze swych priorytetów politycznych – zdaniem Komitetu są one motorem wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, a jednocześnie przyczyniają się do włączenia społecznego. Jako że rynek kultury jest w zasadniczym stopniu uzależniony od wydatków publicznych, KR przekonuje, że na ile to możliwe, nie należy dopuścić do tego, by polityka w tym zakresie stała się łatwym celem strategii cięć finansowych. Zagadnienie to zostanie omówione przy okazji prezentacji opinii nt. strategii Komisji Europejskiej dotyczącej wzmacniania wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w sektorach kultury i kreatywnym.
Wycofywanie kwot mlecznych w UE
Powodem wprowadzenia systemu kwot mlecznych w 1984 r. była chęć rozwiązania problemu nadprodukcji. Jednakże w związku ze zmianami, jakie zaszły na rynku, obecnie przewiduje się zniesienie kwot w 2015 r. René Souchon (FR/PSE), przewodniczący Rady Regionalnej Owernii, przedłożył do przyjęcia projekt opinii, w której dokonuje analizy drugiego sprawozdania Komisji na temat rozwoju sytuacji na rynku i omawia warunki sprawnego zniesienia systemu kwot mlecznych. Sprawozdawca stwierdza, że nie zwrócono wystarczającej uwagi na terytorialne i regionalne skutki proponowanych rozwiązań.
Konferencja z cyklu „Europa 2020” – walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym
W przededniu sesji plenarnej KR zorganizował także konferencję nt. „Ubóstwo i wykluczenie społeczne – rola regionów i miast”. Była to czwarta z cyklu siedmiu konferencji poświęconych inicjatywom przewodnim strategii „Europa 2020”. Omówione zostały lokalne strategie polityczne i sprawdzone rozwiązania oraz pozytywne doświadczenia związane z udaną współpracą transgraniczną.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli, Komitet Regionów
fot. Komitet Regionów