Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

krSesja plenarna Komitetu Regionów, która odbyła się w dn. 11 – 12 kwietnia 2013 r.,  była setnym spotkaniem tego organu. Polska delegacja początkowo w roli obserwatorów, a od maja 2004 r. na pełnych prawach  wzięła udział już w 52. posiedzeniach tego gremium.

100. sesja plenarna została uświetniona wystąpieniem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Martina Schultza, który przedstawił stanowisko Parlamentu odnośnie wypracowanego projektu budżetu unijnego na lata 2014-2020. W swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślił, że europosłowie wspierają silną pozycję polityki spójności wyposażonej w odpowiednie środki finansowe oraz uznają znaczenie działań Komitetu Regionów.  

Podczas sesji przedstawiciel polskiej delegacji, Prezydent Słupska Maciej Kobyliński zaprezentował przygotowaną przez siebie opinię „Wsparcie UE dla zrównoważonych przemian w społeczeństwach w okresie transformacji”, która została przyjęta przez członków Komitetu Regionów jednogłośnie. Najważniejsze informacje na temat opinii Maciej Kobyliński przedstawił również podczas spotkania polskiej delegacji, które odbyło się 11 kwietnia przed rozpoczęciem obrad sesji plenarnej.

dsc 0312Głównym tematem pierwszej części posiedzenia polskiej delegacji, które poprowadził Marszałek Adam Struzik, była krajowa pomoc regionalna w dsc_0312.jpgprzyszłym okresie programowania. Z członkami delegacji spotkała się Karolina Kierońska, koordynator Wydziału Polityki Regionalnej i Spójności, Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE. Przedstawiła ona polskie stanowisko do projektu Wytycznych w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2014-2020. Dokument zostanie najprawdopodobniej przyjęty przez Komisję Europejską w czerwcu 2013 r. Jest on istotny z punktu widzenia priorytetów polityki spójności na lata 2014-2020, w szczególności wsparcia dla konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, badań, rozwoju i innowacji oraz gospodarki niskoemisyjnej.

dsc 0281W czasie drugiej części spotkania członkowie delegacji mieli okazję zapoznać się z pierwszym Europejskim Ugrupowaniem Współpracy Terytorialnej – TRITIA z udziałem polskich samorządów, które zostało oficjalnie zarejestrowane przez polski MSZ w lutym 2013 r. Prezentację nt. TRITII przedstawił jej przyszły dyrektor Bronislav Zachariades. Natomiast obecni na posiedzeniu politycy reprezentujący wszystkie regiony wchodzące w skład tego EUWT wyrazili swoje zadowolenie z faktu jej powstania, podkreślili, że ma ona ogromne znaczenie dla harmonijnego rozwoju tego obszaru pod kątem transportu, gospodarki, energetyki i turystyki. W skład TRITII wchodzą dwa polskie województwa Śląskie i Opolskie, czeski Kraj Morawsko-Śląski, oraz słowacki Samorządowy Kraj Żyliński. Siedzibą ugrupowania będzie Cieszyn, co ma równiedsc_0281.jpgż swój wymiar symboliczny, ponieważ jest to miasto, które składa się z dwóch części znajdujących się na terenie Polski (Cieszyn) i Czech (Czeski Cieszyn). W posiedzeniu wzięli udział również członkowie czeskiej i polskiej delegacji do Komitetu Regionów.       

Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej to nowy instrument prawny wprowadzony przez prawo europejskie, pozwalający na tworzenie sformalizowanych grup współpracy przez podmioty publiczne z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Ta forma współpracy międzyregionalnej jest wpierana przez Komitet Regionów, komisją merytorycznie odpowiedzialną za tą tematykę jest COTER.


Autor: Koordynatorzy polskiej delegacji do KR

Autor zdjęć: Mariusz Świąder, UMWŚ; KR