Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

10e02_18.jpgWczoraj w Brukseli miało miejsce wspólne posiedzenie komisji, zajmujących się polityką regionalną w Parlamencie Europejskim oraz Komitecie Regionów. Poprowadzili je razem przewodniczący obu komisji prof. Danuta Hübner oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Tegoroczne spotkanie komisji COTER-REGI, odbywające się w ramach X Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast Open Days, poświęcono gorącemu obecnie tematowi -  przyszłości polityki spójności po 2013 roku.

Debata skupiła uwagę kilkuset przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, instytucji unijnych oraz społeczeństwa obywatelskiego z całej UE. W posiedzeniu wzięło udział grono sprawozdawców opinii ws. polityki spójności po 2013 roku z obu instytucji.

Spotkanie, którego czas przypadł na połowę unijnych negocjacji w sprawie pakietu legislacyjnego polityki spójności na następny okres programowania 2014-2020, stało się okazją do wymiany poglądów pomiędzy sprawozdawcami a uczestnikami wydarzenia oraz ożywionej dyskusji.

sala-1.jpgDzięki ścisłej współpracy między członkami komisji COTER (KR) i REGI (PE), którzy od kilku miesięcy przygotowują opinie obu instytucji ws. przedstawionych przez Komisję Europejską propozycji dotyczących przyszłego kształtu funduszy spójności, ich stanowiska są w wielu punktach zbliżone.

 „Chcę wyrazić swoje zadowolenie z wyniku dzisiejszej dyskusji, który potwierdza zbieżne poglądy Parlamentu Europejskiego i Komitetu Regionów. Dajemy tym samym mocny polityczny przekaz, iż nowa polityka spójności musi być znaczącym instrumentem inwestowania i rozwoju, z odpowiednio wysokim finansowaniem, tak by odpowiedzieć na zróżnicowane potrzeby regionów i miast  Unii Europejskiej. W czasach obecnego kryzysu musimy pomóc im wrócić na ścieżkę gospodarczego i społecznego wzrostu” - powiedział w swoim wystąpieniu Marszałek Woźniak.

Wspólne poglądy obu instytucji dotyczą m.in. przekonania, że wszystkie regiony europejskie powinny mieć możliwość korzystania z polityki spójności, nie tylko  najbiedniejsze, ale również te należące do najlepiej rozwiniętych w UE, oraz że konieczne jest wsparcie dla tzw. „regionów przejściowych”, które dzięki funduszom strukturalnym osiągają obecnie wyższy stopień rozwoju, ale wciąż borykają się z wieloma problemami gospodarczymi i społecznymi. Komitet Regionów i Parlament Europejski opowiadają się również za pełnym, partnerskim włączeniem  władz lokalnych i regionalnych w realizację polityki spójności, nie tylko na etapie jej wdrażania, ale również planowania, oraz za większym marginesem swobody dla samorządów w wyznaczaniu celów odpowiadających specyficznym potrzebom ich regionów. Sprzeciwiają się również koncepcji karania poziomu samorządowego wstrzymywaniem wypłaty środków z funduszy strukturalnych  w razie prowadzenia niewłaściwej polityki fiskalnej przez rząd danego kraju i nadmiernego zadłużenia się państwa. Wyrażają także wspólny sprzeciw wobec nagradzania regionów „najlepszych” jako stojącego w sprzeczności z filozofią polityki spójności i mogącego skłaniać do podejmowania niewłaściwych działań w celu otrzymania dodatkowych środków z tzw. rezerwy wykonania. Parlament Europejski i Komitet Regionów opowiadają się jednocześnie za uproszczeniem polityki spójności przy jej wdrażaniu, tak aby środki były wykorzystane we wszystkich obszarach w sposób optymalny.

Autor: BIWW

Zdjęcia: KR