Marek Woźniak oznajmił, że „KR w pełni popiera zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady, by WRS zostały przyjęte raczej jako załącznik do rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów, a nie jako akt delegowany”. Dodał następnie, że wynika to z faktu, iż „jest to jedyny sposób na formalne włączenie KR-u w prace prawodawcze, zgodnie z art. 177 Traktatu”.
Sprawozdawca KR-u wyraził zaniepokojenie tym, że „między Komisją Europejską a Parlamentem Europejskim prowadzone są negocjacje w sprawie podzielenia WRS na dwie części”: pierwsza zostałaby włączona do załącznika do WRS, a druga stanowiłaby listę kluczowych działań, które należałoby przyjąć w drodze aktu delegowanego. Lista kluczowych działań mogłaby nie odpowiadać priorytetom inwestycyjnym, a niektóre projekty, na których bardzo zależy władzom lokalnym i regionalnym, mogłyby się na niej nie znaleźć. Dlatego też Marek Woźniak dodał, że „lista dotycząca WRS powinna być niewyczerpującą listą najbardziej skutecznych działań służących realizacji priorytetów inwestycyjnych”.
W swych wypowiedziach podczas posiedzenia Komisji REGI Marek Woźniak podkreślił także podstawową rolę, jaką fundusze podlegające rozporządzeniu w sprawie wspólnych przepisów odgrywają we wspieraniu strategii „Europa 2020” oraz konieczność „określenia mechanizmu koordynacji tak, by tych pięć funduszy i inne mechanizmy mogły współistnieć”.
Na koniec sprawozdawca KR-u zaproponował włączenie, jako trzeciej zasady horyzontalnej, wielopoziomowego sprawowania rządów i partnerstwa wraz z kwestiami równości płci i niedyskryminacji oraz zrównoważonego rozwoju. Podsumowując, Marek Woźniak podkreślił, że w liście kluczowych działań sporządzonej przez Komisję nie zwrócono należytej uwagi na kwestie dotyczące „zintegrowanych inwestycji terytorialnych”, „szczególnych cech terytorialnych” i „obszarów wiejskich” ani na zharmonizowanie definicji obszarów we wszystkich funduszach.
Debata na temat rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów dotyczyła w przeważającej mierze elementów kluczowych, takich jak uproszczenie realizacji polityki, optymizacja synergii, decyzja co do odwoływania się do kryterium warunków makroekonomicznych, kategoryzacja regionów oraz podniesienie stopy współfinansowania z 75% do 80%.
Constanze Angela Krehl (S&D), współsprawozdawczyni dokumentu PE na temat zaproponowanego tekstu, podkreśliła: „Większość zgłoszonych poprawek zmierzała w podobnym kierunku. Wniesiono w nich o przyznanie odpowiedniej roli władzom lokalnym i regionalnym, więcej elastyczności, nadzorowanie i uproszczenie mechanizmu oraz o koncentrację tematyczną”. Dodała, że wobec tego „PE przedstawi zdecydowane stanowisko” i „solidne podstawy do negocjowania tych kwestii z KE i Radą”.
Drugi współsprawozdawca PE Lambert van Nistelrooij (PPE) zapewnił, że PE „uwzględni możliwie najwięcej elementów wynikających z debaty” ze wszystkimi podmiotami, w tym z KR-em. Podkreślił, że Rada jest gotowa do negocjacji z PE i do rozpoczęcia procedury współstanowienia prawa. Na zakończenie dodał, że polityka rozwoju regionalnego jest „planem inwestycyjnym Europy, ważną polityką odnowy gospodarczej, wzrostu i zatrudnienia, a także jest powiązana ze strategią »Europa 2020«”.
Uwaga dla redaktorów
Wspólne ramy strategiczne (WRS) mają służyć przełożeniu celów i zamierzeń określonych w strategii „Europa 2020” na konkretne priorytety inwestycyjne w ramach pięciu funduszy unijnych: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), Funduszu Spójności (FS), Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR). Wszystkie te instrumenty charakteryzuje zarządzanie zdecentralizowane i wyraźny wymiar terytorialny. WRS wskażą możliwą komplementarność między pięcioma funduszami, a także w stosunku do innych polityk i programów unijnych. Będą one stanowiły orientacyjne ramy prac nad umowami partnerskimi i programami operacyjnymi we wszystkich 27 państwach członkowskich. W związku z tym jest to dokument istotny dla władz lokalnych i regionalnych z całej UE.
Projekt opinii KR-u w sprawie WRS zostanie omówiony i przyjęty na posiedzeniu komisji COTER w dniu 2 lipca br., a następnie przedłożony do przyjęcia na sesji plenarnej Komitetu w dniach 9–10 października 2012 r.
Do połowy czerwca br. Platforma Monitorowania Strategii „Europa 2020” KR-u przeprowadzała ankietę, której wyniki mają posłużyć sprawozdawcy w pracach nad opinią.
Autor: Komitet Regionów