Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

1.marszalek.jpgZ udziałem marszałka Marka Woźniaka odbyła się w Brukseli sesja plenarna Komitetu Regionów oraz towarzyszący jej Europejski Tydzień Miast i Regionów OPEN DAYS. Komitet obradował w dniach 10-12 października. Podczas poprzedzającego sesję spotkania grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w KR jej wiceprzewodniczący marszałek Marek Woźniak szczegółowo poinformował członków tego gremium o wynikach wyborów parlamentarnych w Polsce, o ich znaczeniu dla ciągłości działań polskiej prezydencji i kontynuacji europejskiego wymiaru polskiej polityki. Te informacje spotkały się to z bardzo pozytywną reakcją w wypowiedziach członków EPP.

Z kolei podczas posiedzenia polskiej delegacji do KR, której przewodniczy Marek Woźniak, jej skład – niepełny od czasu wyborów samorządowych – został uzupełniony o sześciu nowych członków i ich zastępców.

Odbywającą się w dniach 10-13 października dziewiątą edycję OPEN DAYS podczas sesji inauguracyjnej unijny komisarz ds. regionalnych Johannes Hahn nazwał „największym w świecie forum dyskusji o polityce regionalnej, w trakcie którego spotyka się około 25 tysięcy osób”. W tym roku, ze względu na przewodnictwo naszego kraju w Radzie UE widoczne były silne polskie akcenty, a w ich ramach wyraźnie zaznaczył się udział Wielkopolski.

 2.miasteczko_polskie.jpgW zainstalowanym w centralnym parku Brukseli „miasteczku polskim” Wielkopolska chwaliła się swoim designerskim i innowacyjnym obliczem, ukazanym przez pryzmat projektów zrealizowanych w ramach WRPO. Z naszymi regionalnymi osiągnięciami mogli zapoznać się odwiedzający „miasteczko” goście, w tym m.in. minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, która zwiedziła stoiska prezentujące wykorzystanie funduszy strukturalnych przez polskie województwa w towarzystwie marszałka Marka Woźniaka.

W rozmowach podczas licznych seminariów, warsztatów, konferencji w ramach OPEN DAYS dominowały dwa wątki: jak pomóc Europie w wyjściu z kryzysu oraz co zrobić, by Unia kontynuowała w latach 2014-2020 politykę spójności w jak najszerszym zakresie.

3.seminarium-polit.industrialna.jpgTych zagadnień dotknięto także w trakcie seminarium „Regiony i miasta kształtują politykę przemysłową w erze globalizacji”, zorganizowanego przez grupę EPP w Komitecie Regionów. Jednym z prelegentów był tu Marek Woźniak. – Europa może przezwyciężyć obecny kryzys gospodarczy wyłącznie dzięki aktywności przedsiębiorców. Dlatego konieczne jest stworzenie w ramach UE jak najlepszego prawa gospodarczego, uproszczenie programów wsparcia dla MŚP, zwiększenie skuteczności instytucji otoczenia biznesu, a także polepszenie dostępu do finansowania dla przedsiębiorców – mówił marszałek, wskazując liczne przykłady działań Wielkopolski na rzecz rozwoju gospodarki w regionie.

O kryzysie gospodarczym i przyszłości unijnego wsparcia dla regionów wiele mówili także najważniejsi unijni politycy. - Musimy w naszych działaniach być jak najbliżej obywateli, zwłaszcza teraz, gdy czasy są bardzo trudne. To najlepiej się sprawdza na poziomie samorządów – mówił Jerzy Buzek, zapewniając o wsparciu europarlamentu dla kontynuacji polityki spójności po 2013 roku. - Potrzebujemy waszego wsparcia, byście bronili przyszłości Europy, tłumacząc obywatelom nasze działania, a władzom waszych państw, że nie leży w ich interesie ograniczanie polityki spójności – apelował do władz regionalnych i lokalnych szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. - Polska jest świetnym przykładem, że polityka spójności dobrze funkcjonuje i że oddziaływuje pozytywnie nie tylko na dany kraj, ale i na wielu jego sąsiadów – zwracała uwagę, występując w imieniu polskiej prezydencji,  minister Elżbieta Bieńkowska.

4.konkurs_prac_doktorskich.jpgW ostatnim dniu OPEN DAYS odbyło się posiedzenie jury konkursu Komitetu Regionów na najlepsze prace doktorskie dotyczące władz lokalnych i regionalnych w UE. Jury, w którym znalazło się kilkunastu naukowców z różnych państw Europy, przewodniczył marszałek Marek Woźniak. Wśród dwudziestu nominowanych do finału dysertacji nie zabrakło też propozycji z Polski. Nazwiska zwycięzcy konkursu (dla którego przewidziano nagrodę w wysokości 6000 euro) oraz czterech wyróżnionych zostaną ogłoszone podczas grudniowej sesji Komitetu Regionów.

Autor: BIWW