Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

epp_pozna_x_4.jpgPo raz pierwszy do Poznania, na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka przyjechała do Poznania na Nadzwyczajne Posiedzenie Wyjazdowe Grupa Europejskiej Partii Ludowej Komitetu Regionów z jej Przewodniczącym Michaelem Schneiderem. Obrady pod hasłem „Dysproporcje terytorialne a wykluczenie społeczne – wzmocnienie polityki spójności dla dobra wszystkich obywateli”, w których uczestniczyło nadzwyczaj wielu członków EPP, zakończyły się przyjęciem stanowiska na temat roli polityki spójności w zmniejszaniu różnic między europejskimi regionami oraz w walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Gospodarz spotkania Marszałek Marek Woźniak podkreślił w swoim wystąpieniu, że „tylko poprzez wdrożenie silnej europejskiej polityki spójności we współpracy ze szczeblem lokalnym, regionalnym oraz centralnym, UE będzie mogła wykorzystać szansę na promowanie modelu bardziej spójnego społeczeństwa”.

 

W „Deklaracji poznańskiej” członkowie EPP zachęcają władze regionalne i lokalne do jeszcze bardziej intensywnego angażowania się w działania mające na celu pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. - Poprzez przyjętą w Poznaniu deklarację chcemy zwrócić uwagę na potrzebę wspierania tych, którym się w życiu nie powiodło – powiedział Marszałek Woźniak, Wiceprzewodniczący Komitetu Regionów. Deklaracja zwraca uwagę m.in. na potrzebę wzmocnienia gospodarki społecznej i rozwój przedsiębiorstw socjalnych, których zadaniem jest aktywizowanie osób zagrożonych wykluczeniem. Dokument zachęca też do inwestowania na szerszą skalę w szkole

epp_pozna_x_3.jpgnia zawodowe i edukację, a także podkreśla konieczność wsparcia rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Uczestnicy spotkania w Poznaniu mieli okazję podzielić się dobrymi praktykami w zwalczaniu tego problemu, który około 78 mln mieszkańców Unii. Wielkopolska, w której stwierdzone ubóstwo dotyczy około 4 % mieszkańców regionu, ma się czym pochwalić w tej dziedzinie. Członkowie EPP z uwagą poznawali osiągnięcia Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka w Poznaniu, troszczącej się o osoby bezdomne i bezrobotne. Z ciekawością wysłuchali tez prof. Andrzeja Zolla, który przedstawił założenia Karty Solidarności, podpisanej także przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.


Spotkanie podsumował Michael Schneider, Przewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Komitecie Regionów (EPP-CoR), podkreślając, że tylko dzięki połączonym wysiłkom możemy zwalczyć ubóstwo oraz zapewnić wszystkim mieszkańcom Europy godne warunki życia w wymiarze społecznym, gospodarczym oraz kulturalnym. Gościem konferencji był m.in. komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski, który zarysował przyszłe działania Unii w dziedzinie zwalczania ubóstwa oraz Ramón Luis Varcárcel Siso. Pierwszy Wiceprzewodniczący Komitetu Regionów.


Przypomnijmy, że Europejska Partia Ludowa to największa grupa polityczna w obecnym Parlamencie Europejskim- wśród jej członków są chrześcijańscy demokraci, konserwatyści, a także reprezentanci ugrupowań politycznych centrum i centroprawicy ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Z polskich partii do EPP należą Platforma Obywatelska i PSL.Wyjazdowe posiedzenie wpisane było w ramy Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

 

Zdaniem Marszałka Marka Woźniaka i uczestników konferencji, dla których w większości był to pierwszy kontakt z naszym regionem i jego stolicą, sukces tak ważnego spotkania dowodzi, że Poznań i Wielkopolska znakomicie poradzą sobie z organizacją prestiżowych wydarzeń związanych z Prezydencją Polski w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku.

Autor: UMWW