Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

schneider_2010.jpg

W piątek, 29 stycznia, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wziął udział w nadzwyczajnym posiedzeniu grupy politycznej EPP Komitetu Regionów w Brukseli. Spotkanie chadeków miało na celu wyłonienie przewodniczącego grupy oraz kandydata na przewodniczącego Komitetu Regionów w rozpoczynającej się właśnie kadencji 2010 – 2015.   

Podczas piątkowego posiedzenia Michael Schneider, sekretarz stanu i delegat niemieckiego kraju związkowego Saksonia-Anhalt, został wybrany na przewodniczącego grupy EPP Komitetu Regionów.

W swojej mowie wstępnej przewodniczący Schneider oświadczył, że „polityka europejska musi być zawsze mocno związana z polityką lokalną i z ludźmi, których reprezentujemy.” Przy tej okazji podzielił się również swoimi opiniami dotyczącymi przyszłości grupy EPP w KR, które wynikają z jego wcześniejszego doświadczenia jako wiceprzewodniczącego grupy.

Oświadczył m.in.: „Będziemy mieli dobry ogląd sytuacji na forum UE, jeśli będziemy umieli na nią spojrzeć nie tylko z perspektywy Komitetu Regionów, ale również utrzymując stały kontakt z innymi organami, w tym z całą Europejską Partią Ludową, członkami Parlamentu Europejskiego i Komisarzami z ramienia z EPP, a także stowarzyszeniami zewnętrznymi.”

Pierwszym wiceprzewodniczącym grupy EPP w Komitecie Regionów został mianowany Michel Lebrun, członek belgijskiego parlamentu Walonii.

 

W drugim tego dnia głosowaniu, grupa EPP wybrała swojego kandydata na Przewodniczącego Komitetu Regionów. Został nim Ramón Luis Valcárel Siso (na

valcarcel2.jpg zdjęciu po prawej),  przewodniczący hiszpańskiego autonomicznego regionu Murcia, uzyskując 75% głosów. Biorąc przykład z ustępującego przewodniczącego Luca Van den Brande, Ramón Luis Valcárel Siso zobowiązał się do natychmiastowego przystąpienia do działania. „Jestem przekonany, że razem poczuwamy się do obowiązku, aby kontynuować pracę tej grupy i dokonać postępu w działalności Komitetu Regionów.” Jeżeli zostanie on przewodniczącym Komitetu Regionów, partia EPP będzie sprawować władzę we wszystkich głównych instytucjach UE,  na czele z Jerzym Buzkiem w Parlamencie Europejskim, Hermanem Van Rompuy w Radzie Europejskiej oraz Jose Manuelem Barroso w Komisji Europejskiej.

 

Grupa EPP jest obecnie największą grupą polityczną w Komitecie Regionów ze 130 lokalnie i regionalnie wybranymi przedstawicielami, nie wliczając w to brytyjskich konserwatystów, którzy w miniony piątek oficjalnie wystąpili z grupy w Komitecie Regionów, w ślad za swoimi kolegami z Parlamentu Europejskiego. Komitet Regionów  jest organem opiniodawczym Unii Europejskiej, utworzonym w 1994 r., w celu dania przedstawicielom samorządów możliwości wyrażania swojego zdania w sprawie ustawodawstwa UE.

 

Źródło i zdjęcia: Komitet Regionów