Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

W piątek 11 grudnia 2009 r. Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Lech Dymarski uczestniczył w posiedzeniu Komisji Kultury, Edukacji i Badań Naukowych w Komitecie Regionów w Brukseli. Było to ostatnie spotkanie Komisji w kończącej się właśnie kadencji 2005-2009. Motywem przewodnim spotkania było omówienie możliwości rozwoju i działania dla młodych ludzi w Europie.

W czasie spotkania, któremu przewodniczył Jyrki Myllyvirta (FI/EPP), Burmistrz Lahti, ustalono program prac Komisji na rok 2010 oraz przyjęto kilka opinii zaprezentowanych przez przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z Europy. Sprawozdawcy zaprezentowali m.in. opinię związaną z komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie Strategii Unii Europejskiej na rzecz młodzieży pt. „Inwestowanie w młodzież i mobilizowanie jej do działania”. Mireille Lacombe (FR/PES), Członek Rady Generalnej Puy-de-Dôme, zaprezentowała opinię z inicjatywy własnej nt. „Zwalczanie analfabetyzmu funkcjonalnego – ambitna strategia przeciwdziałania wykluczeniu i wspierania rozwoju osobistego”. Ursula Männle (DE/EPP), Prezes Komitetu ds. Federalnych i Europejskich w Sejmiku Bawarii przedstawiła opinię w sprawie zielonej księgi „Promowanie mobilności edukacyjnej młodych ludzi”. Ostatnia opinia zaprezentowana została przez Dumitru Enache (RO/EPP), Burmistrza Stejaru, i nosiła tytuł „Internet przedmiotów – plan działania dla Europy”. Ponadto przedstawiono opinię pt. „Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego: przegląd dyrektywy 2003/98/WE”.

W skład Komisji EDUC wchodzi 101 reprezentantów władz lokalnych i regionalnych z 27 państw członkowskich. Spotkanie Komisji EDUC w nowej kadencji 2010-2015 odbędzie się 10/11 lutego 2010 r. w Brukseli. Po Traktacie Lizbońskim kadencja Komitetu Regionów została wydłużona do pięciu lat.

Po posiedzeniu Komisji EDUC, Przewodniczący Sejmiku złożył również wizytę w powołanym niedawno do istnienia Domu Polski Wschodniej w Brukseli, czyli wspólnym przedstawicielstwie województw lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, podkarpackiego – więcej na temat DPW

Autor: BIWW