W tej grupie znaleźli się Ambasadorowie Polski i Szwecji przy UE. Partnerstwo to wspólna, udana propozycja obu tych krajów i niemal bez zastrzeżeń została przyjęta przez pozostałe państwa członkowskie UE.
Forum otwierali także wysocy przedstawiciele Komisji Europejskiej, która w grudniu ubiegłego roku wyszła z propozycją wdrożenia inicjatywy polsko-szwedzkiej jeszcze podczas obecnie trwającej perspektywy finansowej, tj. w okresie 2010-2013. Obecni byli także przedstawiciele Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.
Komitet Regionów reprezentował jego Przewodniczący, Luc Van den Brande oraz sprawozdawca opinii nt. Partnerstwa
Marszałek opowiedział o rezultatach projektu „Regio-Tamar. Samorząd ponad podziałami”, który Wielkopolska realizowała w ubiegłym roku we współpracy z miastem Tbilisi i regionem Mtskheta-Mtaineti. Wspomniał o wysiłkach Gruzinów na rzecz reform w obszarze decentralizacji, nad którymi prace toczą się obecnie we współpracy z ekspertami z Polski. Marszałek Woźniak w pełni zgodził się z ekspertem niemieckiego Programu Pomocy Technicznej, realizującym projekty w sąsiedniej Armenii, że współpraca mająca przynosić trwałe i pożądane rezultaty nie może zamknąć się jedynie w ramach wspólnych przedsięwzięć. Pomoc na rzecz krajów, przechodzących trudny okres transformacji, powinna opierać się przede wszystkim na długofalowym wsparciu dla administracji regionalnej i lokalnej. Marek Woźniak, nawiazujac do doświadczeń polskich samorządów w okresie transformacji, powiedział, że administracji publicznej bardzo trudno było nadążyć za żywiołowym rozwojem gospodarczym. Podobna sytuacja będzie miała miejsce u naszych sąsiadów. Marszałek wskazał także na pozytywny związek pomiędzy rozwojem ekonomicznym a procesem demokratyzacji. Podkreślił, że opierając się na tym założeniu, projekty współpracy realizowane przez Wielkopolskę w Gruzji skupiały się na budowie silnego sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W przyszłości chcemy pomóc naszym partnerom promować turystykę, jako jedną z silniejszych gałęzi gospodarki, a także wciągać do współpracy jak największą liczbę partnerów, szczególnie poza obszarem stołecznym.
W forum udział wzięli także reprezentanci krajów partnerskich: Białorusi, Ukrainy i Azerbejdżanu. Opowiedzieli o swoich nadziejach związanych z realizacją tej inicjatywy w przyszłości a także o dotychczasowym wsparciu, jakie otrzymali od Unii w ramach polityki sąsiedztwa. Przedstawiciel Ukraińskiego Stowarzyszenia Regionów i Miast powiedział, że bez wsparcia Europy nie byłoby pierwszych klastrów i innych ważnych inicjatyw służących rozwojowi gospodarczemu i regionalnemu naszych sąsiadów. Zdjecia z Forum na stronie Komitetu Regionow
Autor: BIWW
Zdjecia: BIWW