Aktualności
Weź udział w konsultacjach budżetu UE
- Szczegóły
- Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Jaki ma być budżet UE po 2027 roku? Wypowiedz się w konsultacjach, które potrwają do 7 maja br. To ważny głos, bo może on również dotyczyć polityki spójności, z której jest finansowany program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski
Komisja Europejska przygotowuje kolejny długoterminowy budżet UE, który będzie obowiązywał od 2028 r. Komisja chce opracować prostszy, bardziej skoncentrowany i bardziej reaktywny budżet odzwierciedlający priorytety strategiczne UE. W związku z tym, w celu zebrania opinii zainteresowanych stron na temat sposobów optymalnego wykorzystania budżetu UE Komisja rozpoczyna siedem konsultacji publicznych, które potrwają do 7 maja br. Obejmą one różne obszary polityki, w tym (tak ważną dla nas) politykę spójności, z której finansowanego są programy regionalne, w tym nasz - Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
Obecne Wieloletnie Ramy Finansowe (WRF), czyli długoterminowy budżet UE, obowiązują do końca 2027 r. W tym roku Komisja przedstawi kompleksowe propozycje dotyczące WRF na okres po 2027 r. Zgodnie z wytycznymi politycznymi przewodniczącej Ursuli von der Leyen KE chce być „Komisją, która inwestuje” i będzie pracować nad prostszym, bardziej skoncentrowanym i skuteczniejszym budżetem odzwierciedlającym priorytety strategiczne UE.
Komisja zaprasza już teraz wszystkich Europejczyków do wyrażenia opinii ws. przyszłego budżetu i polityk, które powinna wspierać, przed przedstawieniem formalnego wniosku w lipcu 2025 r. Rozpoczęła się seria konsultacji społecznych, które będą otwarte przez następne tygodnie, tj. do 7 maja br.
Ponadto, około 150 Europejczyków będzie miało również okazję do debaty i przedstawienia konkretnych zaleceń dotyczących następnego budżetu UE w ramach panelu obywatelskiego. Debata odbędzie się za pośrednictwem platformy internetowej, a zatem każdy zainteresowany będzie mógł w niej uczestniczyć.
Marszałek Marek Woźniak o modelu rozwoju regionalnego na posiedzeniu komisji Europejskiego Komitetu Regionów
- Szczegóły
- Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
13 marca 2025 r. w Brukseli Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wziął udział w posiedzeniu Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER). Głównymi tematami debat europejskich samorządowców były m.in. rozwój obszarów metropolitalnych, przyszłość polityki spójności, wieloletni budżet oraz rola regionów i miast w europejskim planie na rzecz przystępnych cenowo mieszkań.
W trakcie posiedzenia przyjęto opinię na temat roli regionów metropolitalnych i miejskich obszarów funkcjonalnych jako siły napędowej zrównoważonych inwestycji w ramach polityki spójności. „Miejskie obszary funkcjonalne powinny być lokomotywami rozwoju i jednocześnie obszarami promieniującymi swoim rozwojem na obszary wiejskie i poza-metropolitalne” – podkreślił Marszałek Woźniak w debacie. We współpracy z Marszałkiem Województwa Pomorskiego wniósł poprawki do opinii podkreślające rolę regionów jako podstawowego poziomu zarządzania polityką spójności. „Z perspektywy zarządzających regionami chcielibyśmy, aby opinia została uzupełniona o pewne wątki regionalne. Obawiamy się daleko idącej autonomizacji, a wręcz alienacji miejskich obszarów funkcjonalnych z całego zarzadzania strategicznego, bo wtedy możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy staną się one czarnymi dziurami, które będą wysysać kapitał demograficzny i środki finansowe, więc dobre partnerstwo szczebla regionalnego i miejskich obszarów funkcjonalnych jest wskazane” – zaznaczył M. Woźniak.
Na wniosek polskiej prezydencji w Radzie UE, Komisja COTER opracowała również opinię na temat polityki spójności jako kluczowego instrumentu realizacji celów i reform UE, stosującej podejście oparte na wynikach i uwzględniającej jej główne zasady: decentralizację, partnerstwo i wielopoziomowe zarządzanie. W jej zaleceniach podkreślono, że polityka spójności wywarła znaczny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy regionów UE, zwłaszcza słabiej rozwiniętych, w których do 2030 r. prognozowany PKB będzie o 10–13 proc. wyższy dzięki tej polityce.
W debacie z europejskimi samorządowcami udział wzięła Monika Sikora, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Podziękowała za przygotowany dokument, który stanowi istotny wkład władz lokalnych i regionalnych w trwającą dyskusję na temat przyszłości polityki spójności. Zostanie on przedstawiony na nieformalnym posiedzeniu ministrów państw UE, które odbędzie się 21 maja w Warszawie. Przedstawicielka polskiej prezydencji odniosła się do zasady subsydiarności i jej roli w polityce spójności, która bez czynnej roli samorządów jest niemożliwa do realizacji. Podkreśliła również, że opracowanie oraz wdrożenie reform i inwestycji nie może się odbywać bez udziału regionów, bo to one znajdują się najbliżej obywateli.
Strona 1 z 4