Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Europejskie wartości humanitarne w praktyce

W przypadku wystąpienia poważnych klęsk żywiołowych lub kryzysów humanitarnych Unia Europejska udziela pomocy krajom i ludności zarówno w Europie, jak i poza jej granicami. Pomoc ta dostosowana jest do potrzeb.

Co roku kraje UE udzielają pomocy humanitarnej na rzecz milionów ludzi na całym świecie. Wartość tej pomocy stanowi 1 proc. całkowitego rocznego budżetu UE, co oznacza, że na jednego obywatela UE przypadają 4 euro.

Unijne działania w tym zakresie opierają się na zasadach humanitaryzmu, neutralności, bezstronności i niezależności, zapisanych w Konsensusie europejskim w sprawie pomocy humanitarnej.

W ramach działań pomocowych UE wspiera najsłabsze grupy społeczne, zapewniając im: 

-    żywność
-    schronienie
-    opiekę zdrowotną
-    dostęp do wody i kanalizacji
-    edukację w sytuacjach nadzwyczajnych.

Sieć ekspertów ds. pomocy humanitarnej Komisji Europejskiej jest aktywna w ponad 40 krajach na całym świecie i umożliwia monitorowanie na bieżąco sytuacji kryzysowych i operacji pomocowych.

Pomoc przekazywana jest za pośrednictwem ponad 200 międzynarodowych i lokalnych organizacji i agencji partnerskich.

Reagowanie na kryzysy i sytuacje nadzwyczajne na całym świecie

Dzięki Unijnemu Mechanizmowi Ochrony Ludności Unia i państwa europejskie spoza UE pełnią kluczową rolę w koordynowaniu reakcji na sytuacje kryzysowe w Europie i na świecie. 

Bieżące kryzysy i sytuacje nadzwyczajne monitorowane są przez Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego. Państwa uczestniczące w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności współpracują ze sobą także w zakresie oceny ryzyka, gotowości na wypadek klęsk żywiołowych i planowania.

Pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych może przybierać różne formy, np. dostarczanie żywności, schronienia lub sprzętu, wysyłanie specjalnie wyposażonych zespołów albo ekspertów, którzy na miejscu zajmują się oceną sytuacji i koordynacją działań. 

UE posiada również własne rezerwy umożliwiające jej reagowanie w sytuacjach nadzwyczajnych – „rescEU”. Rezerwy te obejmują:

-    flotę samolotów i śmigłowców gaśniczych
-    samoloty do ewakuacji medycznej
-    zapasy artykułów medycznych oraz szpitale polowe
-    zasoby transportowe i logistyczne, a także materiały niezbędne do budowy tymczasowego schronienia
-    generatory energii
-    rezerwy umożliwiające reagowanie na zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe (CBRJ).

Rezerwy rescEU są w całości finansowane przez Unię Europejską, która pokrywa wszelkie koszty zakupu, eksploatacji i utrzymania.

Wydarzenia i informacje związane z tym tematem

Źródło: Komisja Europejska