Aktualności
Jesteś młodym politykiem? Zgłoś się do programu YEP!
- Szczegóły
Rozpoczął się kolejny nabór wniosków do programu Młodzi Demokratycznie Wybrani Politycy (ang. Young Elected Politician Programme w skrócie YEP). Inicjatywa skierowana jest do młodych polityków szczebla lokalnego i regionalnego z krajów UE i kandydujących, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Program został stworzony przez Europejski Komitet Regionów w 2019 r. i do tej pory przystąpiło do niego prawie 1000 uczestników.
Program daje możliwość do nawiązywania kontaktów, wymiany dobrych praktyk, uzyskiwania informacji nt. unijnego ustawodawstwa i możliwości finansowania ze środków UE, wnoszenia wkładu w działalność Komitetu Regionów, a także do spotkań i dyskusji z członkami KR oraz innymi przedstawicielami politycznymi na szczeblu lokalnym, regionalnym i europejskim. Członkowie programu zapraszani są na sesje plenarne KR, posiedzenia komisji tematycznych, a także flagowe wydarzenia tj. Europejski Tydzień Regionów i Miast oraz Europejski Szczyt Regionów i Miast.
Dla kogo?
Aby stać się częścią tej sieci, młodzi politycy muszą:
zostać wybranymi w bezpośrednich wyborach powszechnych na szczeblu regionalnym lub lokalnym w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w kraju kandydującym do UE, mieć nie więcej niż 35 lat (tj. być urodzonymi po 1 stycznia 1990 roku), nie posiadać mandatu członka ani zastępcy członka KR, znać język angielski na dobrym poziomie, wypełnić formularz zgłoszeniowy do 1 maja 2025 r.Czytaj więcej: Jesteś młodym politykiem? Zgłoś się do programu YEP!
Komisja przedstawiła białą księgę w sprawie obronności europejskiej
- Szczegóły
Komisja i Wysoka Przedstawicielka przedstawiły białą księgę w sprawie obronności europejskiej – Gotowość 2030. Komisja przedstawiła również w ramach planu ReArm Europe/Gotowość 2030, ambitne środki w dziedzinie obronności zapewniające państwom członkowskim UE dźwignie finansowe w celu pobudzenia szybkiego wzrostu inwestycji w zdolności obronne.
Plan ReArm Europe/Gotowość 2030 wzmacnia ogólnoeuropejskie zdolności obronne za pomocą nowych środków finansowych, a w białej księdze określono nowe podejście do obronności i potrzeby inwestycyjne.
Jest to reakcja na pilną potrzebę wsparcia Ukrainy w perspektywie krótkoterminowej, a równocześnie niezbędny długoterminowy plan poprawy bezpieczeństwa i obrony w Europie.
Biała księga w sprawie obronności europejskiej – Gotowość 2030
Jak zapowiedziała przewodnicząca Ursula von der Leyen w wytycznych politycznych, ostatnie kilka lat ujawniło chroniczne niedoinwestowanie i nieefektywność wydatków, jeśli chodzi o zdolności wojskowe Europy. Komisja i Wysoka Przedstawicielka przedstawiły zatem białą księgę w sprawie obronności europejskiej – Gotowość 2030, która określa ramy nowego podejścia i wskazuje potrzeby inwestycyjne Europy.
W białej księdze przedstawiono rozwiązania mające na celu wyeliminowanie krytycznych braków w zdolnościach i zbudowanie silnej bazy przemysłowej sektora obronnego. Zaproponowano w niej państwom członkowskim, jak dokonywać dużych inwestycji w obronność, jak zamawiać systemy obronne i budować gotowość europejskiego przemysłu obronnego w perspektywie długoterminowej. Ma to zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa Europy. Europa musi inwestować w bezpieczeństwo i obronę kontynentu, a jednocześnie nadal wspierać Ukrainę w obronie przed rosyjską agresją. Aby skutecznie sprostać tym wyzwaniom, w białej księdze przedstawiono szereg kierunków działania:
Czytaj więcej: Komisja przedstawiła białą księgę w sprawie obronności europejskiej