Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

commission2010-15.pngWczoraj (09.02 br.) Parlament Europejski zatwierdził 26 kandydatów na członków Komisji Europejskiej. Tym samym nowy zespół przewodniczącego Barroso może rozpocząć pracę. Za komisją opowiedziało się 488 eurodeputowanych, przeciw głosowało 137, a 72 europosłów wstrzymało się od głosu. Uzyskany wynik znacznie przewyższał wymaganą przepisami większość.

 

Regulamin Parlamentu przewidywał jedno głosowanie nad całym składem Komisji Europejskiej, która łącznie z przewodniczącym liczy 27 komisarzy - po jednym z każdego kraju członkowskiego. Przed głosowaniem grupy EPP, S&D oraz ALDE zapowiedziały, że poprą nową Komisję podczas gdy Zieloni, GUE/NGL oraz EFD zapowiedziały głosowanie przeciwko. ECR zapowiadali wstrzymanie się od głosu.
Dla porównania, poprzedni skład Komisji Jose Manuela Barroso zatwierdzony został w listopadzie 2004 roku 449 głosami za, przy 149 przeciwnych i 82 wstrzymujących się.

Podczas debaty, która odbyła się we wtorek rano przewodniczący PE Jerzy Buzek powiedział, że "po raz pierwszy w historii wybieramy Komisję Europejską jako rzeczywiście współoprawny legislator. (...) To jest nowa era w funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej".
"Odpowiedzialność przed Parlamentem to kluczowy warunek demokratycznej legitymacji Komisji Europejskiej" - podkreślił Jose Manuel Barroso. Wyjątkowy okres, w którym Europa boryka się z kryzysem ekonomicznym, zmianami klimatu i zależnością energetyczną, oznacza, że "nadszedł czas śmiałych rozwiązań". Potrzebujemy "silnych instytucji europejskich" zdolnych do sprostania tym wyzwaniom, mówił Barroso. Komisja wraz z Parlamentem powinny udowodnić, że "Europa jako całość to więcej niż suma części, które ją stanowią".


Głosowanie zakończyło trwający od początku września proces zapoczątkowany poparciem parlamentarnym dla przewodniczącego na jego drugą kadencję. Nowa Komisja miała rozpocząć urzędowanie w listopadzie 2009 r., jednak jej zatwierdzenie zostało wstrzymane w związku z opóźnieniem ratyfikacji traktatu lizbońskiego oraz wycofaniem się bułgarskiej kandydatki na stanowisko komisarza (po styczniowym przesłuchaniu zatwierdzającym). Rumianę Żelewą zastąpiła wiceprezes Banku Światowego Kristalina Georgijewa, która w zeszłym tygodniu wystąpiła przed parlamentem.
Komisja w nowym składzie razem z przewodniczącym Barroso liczy 27 członków, po jednym przedstawicielu z każdego kraju UE. Czternastu z nich (w tym przewodniczący) pełniło już funkcję komisarza w poprzedniej kadencji. Kadencja komisji trwa pięć lat.
Dopiero po formalnym mianowaniu przez przywódców państw członkowskich UE ekipa Barroso II zacznie urzędowanie.

Źródło: Euractiv (tmw)

Photo: europa.eu