Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
lewandowski_na_sali_pe__epl___276_x_189_.jpgEuroposłowie rozpoczęli wczoraj przesłuchania dwudziestu sześciu desygnowanych komisarzy. Podczas trzygodzinnych sesji pytań i odpowiedzi, kandydaci na szefów unijnych resortów będą musieli wykazać się doświadczeniem i udowodnić, że nadają się do tak odpowiedzialnej pracy. Nowa Komisja będzie musiała zadbać o wzrost gospodarczy i wzmocnić globalną rolę Unii Europejskiej. Mandat Komisji Europejskiej, organu wykonawczego Unii Europejskiej, trwa pięć lat. Ponieważ ostatnie „Kolegium komisarzy” zostało mianowane w listopadzie 2004 r., obecnie należy je zastąpić. W tym celu niezbędna jest zgoda Parlamentu. Skład przyszłej Komisji (zobacz proponowany skład) Zgodnie z nowym traktatem z Lizbony w skład Komisji Europejskiej wchodzi po jednym obywatelu każdego państwa członkowskiego. Nowa Komisja będzie więc składać się z 27 członków: jednego przewodniczącego i 26 komisarzy odpowiedzialnych za poszczególne obszary polityki.

Przewodniczącemu pomaga wielu wiceprzewodniczących wybranych spośród 26 komisarzy. Nowość wprowadzona na mocy traktatu z Lizbony: jeden z wiceprzewodniczących pełni równocześnie rolę Wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Podwójne zatwierdzanie przez Parlament Europejski

Na mocy art. 17 Traktatu o Unii Europejskiej zatwierdzanie przez Parlament Europejski odbywa się dwuetapowo: najpierw Parlament Europejski wybiera członka zaproponowanego przez Radę Europejską na przewodniczącego Komisji. Przedłużenie mandatu José Manuela Barroso na drugą kadencję zostało już zatwierdzone przez Parlament Europejski w dniu 16 września br. J.M. Barroso będzie więc przewodniczącym przyszłej Komisji.

Następnie Parlament zatwierdza Komisję jako całość. Celem należytego przygotowania do głosowania Parlament szczegółowo rozpatruje kandydatury komisarzy, zaproponowane wspólnie przez Radę oraz przewodniczącego Barroso i z uwzględnieniem obowiązków, które ten ostatni planuje im przydzielić.

Kryteria oceny

Parlament Europejski dokonuje oceny kandydatów na komisarzy pod kątem ich ogólnych kompetencji, zaangażowania w problematykę europejską oraz indywidualnej niezależności. Oceniana jest również wiedza z zakresu przyszłego przedmiotu działalności oraz zdolności komunikacyjne. Parlament przywiązuje szczególną wagę do równowagi płci. Może on wyrażać swoją opinię na temat przydziału obowiązków przez przewodniczącego-elekta.
Krok po kroku

Procedura zatwierdzania przez Parlament Europejski jest regulowana Załącznikiem XVII Regulaminu i składa się z następujących etapów:

1. Parlament Europejski otrzymuje życiorysy i oświadczenia majątkowe kandydatów na komisarzy.

2. Parlament przekazuje kandydatom na komisarzy serię pytań pisemnych dotyczących zwłaszcza priorytetów politycznych kandydatów w ich obszarach odpowiedzialności. Pisemne odpowiedzi kandydatów służą za podstawę dla części ustnej – przesłuchań.

3. Każdy kandydat na komisarza jest zapraszany na trzygodzinne przesłuchanie publiczne przed właściwą dla przyznanego mu zakresu obowiązków komisją parlamentarną (lub właściwymi komisjami parlamentarnymi). Przesłuchania te umożliwiają komisjom parlamentarnym lepsze poznanie osobowości kandydatów na komisarzy oraz przeprowadzenie dogłębnej wymiany poglądów na temat priorytetów poszczególnych kandydatów w ich przyszłych dziedzinach kompetencji. Zobacz program przesłuchań

4. Komisje parlamentarne przystępują potem do oceny każdego z kandydatów na komisarzy. Sprawdzają, czy kandydaci na komisarzy posiadają kompetencje niezbędne nie tylko do bycia członkiem Komisji w ogóle, ale także do bycia odpowiedzialnym za konkretny obszar polityki.

5. Wyniki przesłuchań są przekazywane przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego i analizowane przez Konferencję Przewodniczących, która składa się z przewodniczącego PE i przewodniczących wszystkich grup politycznych, a także przez Konferencję Przewodniczących Komisji.

6. Przewodniczący Komisji przedstawia całe kolegium kandydatów na komisarzy oraz jego program na posiedzeniu plenarnym Parlamentu, na które zaproszona jest Rada UE. Po prezentacji następuje debata.

7. Na koniec Parlament Europejski przystępuje do głosowania zatwierdzającego Komisję Europejską jako całość. Nowa

Komisja może następnie zostać formalnie mianowana przez Radę Europejską stanowiącą kwalifikowaną większością głosów.  Więcej na stronie Parlamentu Europejskiego

Brawa dla Janusza Lewandowskiego!

Wczoraj, desygnowany na komisarza ds. budżetu Janusz Lewandowski przez trzy godziny odpowiadał na pytania europosłów, a na koniec - w uznaniu kompetencji - otrzymał od nich brawa – poinformowały media elektroniczne. Polski ekonomista i polityk opowiedział się przeciwko wprowadzeniu unijnego podatku i nacjonalizacji Wspólnej Polityki Rolnej. Więcej na Euractiv.pl

 

Źródło: PE, Euractiv (bea), KE

Zdjęcie: EPL/ED