Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Zapraszamy Państwa do korzystania z nowej wersji naszej strony EU4Journalists (UE dla Dziennikarzy) - www.eu4journalists.eu

Mamy nadzieję, że w obecnym kształcie będzie ona dla Państwa przyjazna i pożyteczna.
Nie przypadkiem nadanie nowego kształtu EU4Journalists zbiega się z 50 rocznicą integracji europejskiej. Żywimy nadzieję, że EU4Journalists odegra swoją skromną rolę w poszerzaniu wiedzy o Unii Europejskiej i zrozumieniu jej działania - tego, co już udało się osiągnąć i tego, o co w niej chodzi. W trakcie pracy nad aktualizacją materiałów na naszej stronie, refleksja nad skalą osiągnięć Unii Europejskiej nasuwała się nam sama. Początkowe gospodarcze stowarzyszenie państw z biegiem lat zmieniało się w znacznie poważniejszy związek, który obecnie wywiera wpływ na codzienne życie każdego obywatela Unii Europejskiej. Pięćdziesiąt lat temu ojcowie założyciele UE dążyli do pokoju i rozwoju, co było celem pierwszych sześciu państw, które podpisały Traktat Rzymski w 1957 roku. Obecnie Europa, rozciągająca się od Inari do Faro i od Inverness do Larnaki osiągnęła oba te cele, a rozszerzenie UE pozwoliło cieszyć się nimi także kolejnym narodom, powiększając rodzinę europejską do 500 milionów obywateli. W przemówieniu wygłoszonym w Berlinie na początku 2007 roku, Komisarz do spraw Rozszerzenia, Olli Rehn przestrzegł przed groźbą zmarnowania możliwości integracji, jakie staną przed Unią w DRUGIM 50-leciu jej istnienia. Powiedział:
“Wyobra
źmy sobie rok 2057, setną rocznicę Traktatu Rzymskiego. Panel dostojnych historyków ocenia ostatnie pięćdziesiąt lat integracji europejskiej. Zgadzają się, że największym osiągnięciem Unii było rozciągnięcie strefy pokoju, wolności i zasobności na cały kontynent europejski. Uzgodniona siła UE zwyciężyła tam, gdzie siła militarna zawodziła przez tyle wieków.
Patrz
ąc nieco dokładniej, historycy dostrzegają jak łatwo było o odmienny bieg wydarzeń. Unia mogła przecież odrzucić dalsze rozszerzanie, odwrócić się tyłem do państw bałkańskich i Turcji, nie wykorzystać swojej siły pokojowego przekształcania tych krajów. To spowodowałoby niestabilność całego regionu, pogorszyłoby jego szanse rozwojowe, a także ograniczyłoby wpływy Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej“. Tak więc po obchodach 50-lecia swojego istnienia wiosną 2007 roku, Unia Europejska powinna zakasać rękawy i powrócić do pracy nad kreowaniem przyszłości. Jedynym sposobem odzyskania uznania w oczach jej obywateli jest skupienie się na konkretnych, przynoszących wymierne korzyści przedsięwzięciach, które poprawią warunki życia wszystkich Europejczyków.
My tak
że skupiamy się na pracy nad tym, by strona EU4Journalists była dostępna we wszystkich 21 językach Unii.
Anne Autio
redaktor naczelna EU4Journalists