Ubóstwo jest problemem nie tylko krajów rozwijających się, ale również boleśnie dotyka mieszkańców Europy. To bardzo złożone zjawisko. Ubóstwo zamyka ludziom drogę do takiego życia, które dla większości z nas jest czymś oczywistym. Przyczyny ubóstwa są bardzo różnorodne: niski poziom wykształcenia, problemy z nałogami, niedostateczny dostęp do bogactwa kulturowego, zasobów społecznych i środków materialnych w dzieciństwie.
W UE określa się ludzi jako ubogich, gdy osiągają dochód mniejszy niż 60 proc. średniego krajowego wynagrodzenia. Zgodnie z tą definicją, blisko 80 mln Europejczyków – ponad 15 proc. ludności – żyje na lub poniżej progu ubóstwa. Co dziesiąty Europejczyk żyje w gospodarstwie domowym, w którym żaden z domowników nie ma pracy, a 8 proc. Europejczyków nie udaje się przezwyciężyć ubóstwa pomimo tego, że mają pracę.
Jednak sytuacja nie jest beznadziejna. Jedną z podstawowych wartości promowanych w Europie jest solidarność. Dlatego też UE ogłosiła rok 2010 Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Zaplanowano wiele inicjatyw i działań, m.in. w maju odbędzie się spotkanie ludzi żyjących w ubóstwie z różnych krajów Europy, a w październiku – dyskusja przy okrągłym stole. Każde z państw UE opracuje własny program mający na celu rozwiązanie konkretnych problemów.
Zwalczenie ubóstwa to jeden z głównych celów przyjętego przez państwa członkowskie w 2000 r. planu na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia (strategia lizbońska). UE ma nadzieję, że ta europejska, trwająca rok kampania zachęci do prowadzenia dalszej walki z ubóstwem i pozwoli osiągnąć wyznaczone, ambitne cele.
Nad rolą regionów i władz lokalnych w zwalczaniu ubóstwa i wykluczenia społecznego obradować też będą w Poznaniu członkowie ugrupowania EPP z Komitetu Regionów Unii Europejskiej. Chrześcijańcy demokraci spotkają się w stolicy Wielkopolski w czerwcu, na zaproszenie Marszałka Marka Woźniaka.
Źródło: KE,BIWW