Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji, stwierdziła: „Polski program przyczyni się do poprawy warunków życia w słabiej rozwiniętych regionach. Wywrze to pozytywny wpływ na integrację tych regionów i doprowadzi do zwiększenia spójności gospodarczej i społecznej bez nadmiernego zakłócania konkurencji”.
Plan zgłoszony przez władze polskie przewiduje dotacje bezpośrednie na wspieranie działalności w zakresie budownictwa mieszkaniowego i promowanie instytucji kulturalnych w celu poprawy sytuacji gospodarczo-społecznej w biedniejszych obszarach. Oczekuje się, że zwłaszcza pomoc na modernizację budownictwa wielorodzinnego, a także środki na kulturę i dziedzictwo kulturowe stworzą korzystniejsze warunki dla inwestorów prywatnych.
W toku postępowania wyjaśniającego Komisja stwierdziła, że środki rewitalizacyjne zostały zaplanowane w taki sposób, aby skorzystały z nich regiony słabe gospodarczo. Przyczyniają się one zatem do realizacji celu UE, polegającego na zwiększaniu spójności społecznej i gospodarczej. Pod tym względem środki są zgodne z komunikatem Komisji z dnia 5 lipca 2005 r. dotyczącym polityki spójności (zob. IP/05/850 ).
Komisja doszła do wniosku, że planowane środki są niezbędne i proporcjonalne do osiągnięcia celu leżącego we wspólnym interesie, jakim jest rewitalizacja słabych gospodarczo regionów, a jednocześnie nie powodują zakłócenia konkurencji sprzecznego ze wspólnym interesem. Komisja uznała, że skutki dla wymiany handlowej będą miały bardzo niewielki zakres z następujących przyczyn:
-
ocenione środki nie stanowią wsparcia inwestycji w tworzenie nowych zdolności produkcyjnych, a ich głównym celem jest przyczynienie się do osiągnięcia spójności gospodarczej i społecznej
-
pomoc będzie pod względem geograficznym ograniczona do słabo rozwiniętych regionów Polski, charakteryzujących się trudnymi warunkami mieszkalnymi
-
większość beneficjentów będzie prowadziła przede wszystkim działania na skalę lokalną w słabiej rozwiniętych regionach
-
planowane środki są ograniczone w czasie
-
w ładze polskie zobowiązały się do zapewnienia przejrzystego sposobu realizacji i monitorowania programu .
Jawna wersja decyzji zostanie udostępniona w rejestrze pomocy państwa umieszczonym na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji pod numerem sprawy N 470/2008, po wyjaśnieniu wszelkich kwestii związanych z zapewnieniem poufności. Wykaz nowych decyzji dotyczących pomocy państwa opublikowanych w Internecie i w Dzienniku Urzędowym zamieszczany jest w cotygodniowym biuletynie internetowym dotyczącym pomocy państwa ( State aid Weekly e-News ).
Autor: EC, Rapid,19.11.2009