Rola polityki spójności w poszukiwaniu wyjścia z kryzysu gospodarczego, a także jej przyszłość po zakończeniu bieżącego okresu finansowania były tematami konferencji wysokiego szczebla, która odbyła się w minioną środę w Brukseli. Wzięli w niej udział wysokiej rangi politycy i eksperci reprezentujący instytucje UE oraz rządy krajowe i regionalne. Konferencja “Polityka spójności – dziś i jutro” została zorganizowana przez biura polskich regionów w Brukseli, wspólnie ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy EU i Związkiem Województw RP. W wydarzeniu wzięło udział ponad 500 gości reprezentujących Parlament Europejski, Komisję Europejską , Komitet Regionów, Stałe Przedstawicielstwa przy EU oraz regiony europejskie.
Zebranych gości powitał Jan Tombiński, Ambasador RP przy EU, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie polityki spójności na tle innych polityk europejskich. Stwierdził, że jest to nie tylko polityka solidarności, ale również instrument do walki z takimi wyzwaniami jak zmiany klimatyczne czy demograficzne.
Mowy otwierające konferencję wygłosili także Jan Kozłowski, Przewodniczący Związku Województw RP, Paweł Samecki, Komisarz ds. Polityki Regionalnej oraz Elżbieta Bieńkowska, Minister ds. Polityki Regionalnej. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, który osobiście nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu, przesłał uczestnikom swoje wystąpienie wideo.
W panelu dyskusyjnym, który stanowił główną część konferencji udział wzięli: Jan Olbrycht, członek Parlamentu Europejskiego, Marek Woźniak, Marszałek
W trakcie konferencji, mówcy wielokrotnie zwracali uwagę na to jak ważna jest rola polityki spójności dla poprawnego rozwoju Unii Europejskiej. Marszałek Jan Kozłowski podkreślał, iż polityka spójności powinna być skierowana do wszystkich regionów europejskich, a nie tylko tych najbiedniejszych, ponieważ zawiera w sobie instrumenty umożliwiające osiągnięcie celów wyznaczonych w strategii Lizbońskiej czy Goeteborskiej. Komisarz Paweł Samecki wskazał jak ważna jest potrzeba stworzenia silnej polityki rozwoju, która będzie umożliwiała regionom rozwój ich potencjału oraz coraz lepszą integrację na wspólnym rynku.
Większość mówców pośrednio lub bezpośrednio odniosła się do niedawnej, nieoficjalnej propozycji Komisji Europejskiej odnośnie rewizji budżetu UE. Minister Elżbieta Bieńkowska zaznaczyła, iż w propozycji przygotowanej przez KE wymiar terytorialny oraz kwestia koordynacji polityk europejskich zostały potraktowane powierzchownie i drugoplanowo. Minister opowiedziała się również za silną pozycją, którą polityka spójności powinna utrzymać na arenie europejskiej: „Polityka spójności jest dobrą polityką na czasy pełne wyzwań (..), jest to polityka zintegrowana oraz zorientowana terytorialnie”. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że regiony są podstawą rozwoju Unii Europejskiej, posiadają one ogromny potencjał, dlatego ważne jest, aby przyszła polityka spójności była dostosowana do ich potrzeb. W tym celu regiony europejskie powinny mieć możliwość wypowiedzenia swojej opinii na temat jej przyszłego kształtu.
Uczestnicy konferencji wielokrotnie podkreślali fakt, iż polityka spójności jest Europie niezbędna, wymaga jednak udoskonalania. Większość mówców zgodziła się, że bardzo ważną kwestią jest uproszczenie oraz usprawnienie procedur dotyczących jej wdrażania w krajach członkowskich i regionach europejskich. Nie budziło również wątpliwości to, iż polityka spójności powinna również w przyszłym okresie programowania obejmować swoim zasięgiem wszystkie regiony europejskie. Nawet najbogatsze regiony borykają się z różnego rodzaju problemami, takimi jak zmiany klimatyczne, demograficzne, na które polityka spójności jest w stanie skutecznie odpowiedzieć.Zobacz zdjęcia w Galerii
Autor: BIWW, CoR
Zdjęcia: Hans Westerling