Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

uam-staz1.jpgGrupa 24 studentów UAM w Poznaniu z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, specjalność: rozwój regionalny zakończyła właśnie trzytygodniowy program praktyk zawodowych, zorganizowany przez Biuro Wielkopolski w Brukseli. Jest to kolejny staż studentów w ramach trzyletniego projektu: „Wspieranie kształcenia kadr dla potrzeb rozwoju regionalnego na kierunku gospodarka przestrzenna w specjalnościach zamawianych u Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego” realizowanego przez UAM przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Projekt finansowany jest ze środków: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM.

Studenci mieli okazję do zapoznania się w Brukseli z funkcjonowaniem instytucji UE (Parlament Europejski, Komitet Regionów, Rada Unii Europejskiej), uczestniczenia wwarsztatach OPEN DAYS 2009, poznania inicjatyw innych regionów (Ile de France, Walencja, West Midlands, Bawaria). Podczas spotkań pojawiało się wiele pytań z zakresu zagadnień, które szczególnie interesują młodych ludzi. Świadczy to o dobrym przygotowaniu studentów do realizacji programu praktyk. Staże wielkopolskich studentów są promocją współpracy regionu w zakresie szkolnictwa wyższego poprzez wspieranie w ten sposób rozwoju zasobów ludzkich.

 

Program praktyk stanowi atrakcyjną ofertę dla studentów mających wyjątkową szansę zapoznania się z najbardziej

uam-staz.jpg aktualnymi tematami poruszanymi obecnie na forum Unii Europejskiej, takimi jak: Strategia UE dla Morza Bałtyckiego, zasady funkcjonowania i realizacji polityki spójności, Raport Barki nt. przyszłości polityki spójności, Strategia Lizbońska itp. Jest to również okazja do nawiązania kontaktów zosobami, które bezpośrednio pracują nad tymi zagadnieniami. Niezwykle ważnym aspektem jest również możliwość uzyskania wiedzy na temat wdrażania funduszy strukturalnych w Wielkopolsce z perspektywy Komisji Europejskiej, zapoznania się z nowym podejściem UE do funduszy strukturalnych czyli pomocy zwrotnej (JEREMIE, JESSICA, JASPERS, JASMIN). Studenci dowiedzieli się również czym zajmuje się wielkopolskie przedstawicielstwo w Brukseli oraz na czym koncentrują się jego zadania. Uczestnicząc w spotkaniu Klubu Wielkopolan mieli także okazję spotkania z wielkopolskimi Posłami do PE.

 

Program praktyk zawodowych ma za zadanie zachęcić studentów do zdobywania kwalifikacji i doświadczenia w różnych dziedzinach związanych z Unią Europejską. Jest innowacyjnym sposobem przedstawienia młodym ludziom jak od podszewki wyglądają mechanizmy funkcjonowania UE. Być może w przyszłości, odbyty w Brukseli staż, zaowocuje dla nich pracą w strukturach instytucji unijnych oraz w organach administracji samorządowej.

Autor: BIWW