Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

koncert3.jpgW dniach 11 i 13 października, w Brukseli i Aachen, odbyły się koncerty belgijskiej orkiestry kameralnej "I Musici Brucellensis" pod batutą polskiej dyrygentki Pani Zofii Wisłockiej. Kolejny z cyklu trzech koncertów promujących polską muzykę w Belgii planowany jest w Mons 22 października br. Podczas koncertów, znany belgijski skrzypek Jean-Michel Defalque, profesor Konserwatorium w Muzycznego w Liège gra na innowacyjnych skrzypcach Victoriusse zaprojektowanych i wykonanych przez członkinię Klubu Wielkopolan w Brukseli - panią Karolinę Woźniak, absolwentkę poznańskiej Akademii Muzycznej. Koncerty, współorganizowane przez Województwo Wielkopolskie, są formą promocji naszego regionu przed szerokim, belgijskim gronem melomanów.

Wydarzenie to jest wynikiem prężnej współpracy przedstawicieli naszego regionu w Brukseli. Zgromadzeni w ramach skrzypce2.jpg Klubu Wielkopolan, i spotykający się raz na kwartał członkowie, reprezentują różne zawody. Pracują w instytucjach unijnych, biznesie, mediach i świecie kultury. Już od dwóch lat, blisko setka osób wspiera swoją wiedzą, umiejętnościami i kontaktami działania wielkopolskiego przedstawicielstwa w Brukseli. Z drugiej strony, członkowie Klubu mogą liczyć na zaangażowanie Biura Wielkopolski, którego jednym z zadań jest promocja regionalnej kultury oraz innowacyjnych projektów i designu. Dzięki wspólnym działaniom i promocji na forum UE udowadniamy, że jako region doceniamy młode, kreatywne osoby i ich niezwykłe osiągnięcia.

O tym, dlaczego zdecydowała się na tworzenie niestandardowych skrzypiec postanowiliśmy zapytać samą lutniczkę, p. Karolinę Woźniak:

K.W.

Jestem absolwentką Akademii Muzycznej- magistrem sztuki (taki tytuł widnieje w dyplomie ukończenia studiów), a więc jestem artystą. Dlatego trudno podporządkowuję się narzuconym zasadom, uwielbiam innowacje. W ramach programu nauczania na studiach kopiowałam instrumenty Stradivariego, Guarneriego, Amatiego. Dzięki temu zdobyłam niezbędną wiedzę w zakresie budowy i konstrukcji instrumentów. Jako osoba z artystyczną duszą nie chciałam ograniczać się do odtwarzania czy tez powtarzania innych instrumentów, chciałam stworzyć coś wyjątkowego - coś mojego. Dla mnie lutnictwo nie jest rzemiosłem, lecz sztuką użytkową - a sztuka niesie ze sobą nowe rozwiązania.

BIWW

Ile czasu zabrało Pani zrobienie skrzypiec Victoriusse?

K.W.

Instrument Victoriusse powstał w ciągu jednego roku akademickiego, gdyż jest to instrument dyplomowy.

BIWW

Co czuła Pani na niedzielnym koncercie w Brukseli, kiedy po raz pierwszy grał na Pani skrzypcach koncermistrz Jean-

skrzypce6.jpgMichel Defalque?
K.W.

Trudno opisać uczucia, które towarzyszyły mi w czasie koncertu. Obawiałam się reakcji, gdy przekazywałam instrument Panu Defalque. Wahałam się czy koncertmistrz z takim dorobkiem artystycznym zaakceptuje skrzypce, które są takróżne od klasycznych. Podczas samego koncertu czułam ogromne wzruszenie, dumę, wdzięczność oraz motywację do tego, aby kontynuować moje działania w dziedzinie budowy instrumentów według mojego projektu.

BIWW

Pani Karolinie życzymy dalszych sukcesów w konstruowaniu innowacyjnych skrzypiec. Jest dla nas przykładem młodej i zdolnej Wielkopolanki, która w tak trudnym i niecodziennym zawodzie jakim jest lutnictwo, odnosi sukces za granicą.

Autor:BIWW