* rozpoznanie pomyślnych działalności i inicjatyw podjętych w celu wspierania przedsiębiorstw i przedsiębiorczości,
* wskazanie i wyróżnienie najlepszych przykładów polityki i praktyk w zakresie przedsiębiorczości,
* zwiększanie świadomości o roli jaką odgrywają przedsiębiorcy w społeczeństwie,
* zachęcanie i inspirowanie potencjalnych przedsiębiorców.
O Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości mogą się ubiegać władze lokalne i regionalne UE. Dotyczy to miast, regionów i społeczności, jak również publiczno-prywatnych kontaktów między władzami i przedsiębiorcami, programów edukacyjnych i organizacji biznesowych. Kandydaci muszą wykazać, w jaki sposób ich działania ułatwiły działalność gospodarczą oraz podniosły poziom gospodarczy w ich regionie w okresie dwóch lat poprzedzających rok, w którym będą przyznawane nagrody.
Kwalifikacja do konkursu przebiegać będzie w dwóch etapach. Pierwszy z nich rozgrywać się będzie na poziomie krajowym. Uczestnicy konkursu. wybrani przez swój kraj na tym etapie, zostaną następnie zgłoszeni do wspólnotowego etapu konkursu.
Zainteresowani udziałem mogą ubiegać się o nagrody w następujących pięciu kategoriach:
1. Promowanie ducha przedsiębiorczości - nagroda w tej kategorii jest przyznawana za działania i inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, które promują przedsiębiorczy sposób myślenia oraz kulturę kreatywności, innowacyjności i gotowości na ryzyko.
2. Rozwój umiejętności - nagroda w tej kategorii jest przyznawana za działania na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym na rzecz doskonalenia umiejętności przedsiębiorczych, zawodowych, technicznych i menedżerskich.
3. Rozwój środowiska biznesowego - nagroda w tej kategorii jest przyznawana za innowacyjną politykę na szczeblu regionalnym lub lokalnym w zakresie promocji przedsiębiorczości, ułatwiania procedur ustawodawczych i administracyjnych dla firm oraz wdrażania zasady myślenia najpierw na małą skalę z korzyścią dla małych i średnich przedsiębiorstw.
4. Wspieranie internacjonalizacji biznesu - nagroda w tej kategorii jest przyznawana za działania zachęcające firmy, a zwłaszcza MŚP, do szerszego korzystania z możliwości oferowanych przez rynki wspólnotowe i pozawspólnotowe.
5. Nagroda za przedsiębiorczość odpowiedzialną i wspierającą włączenie społeczne - nagroda przyznawana za działania regionalne i lokalne, które promują odpowiedzialność społeczną i odpowiedzialną działalność w zakresie społeczeństwa i/lub ekologii. W tej kategorii nagradzamy również za działania promujące przedsiębiorczość wśród grup o trudniejszej sytuacji, takich jak bezrobotni, niepełnosprawni lub mniejszości etniczne.
Kandydaci będą wybierani na podstawie następujących kryteriów:
Oryginalność i wykonalność
Ich wpływ na lokalną gospodarkę
Poprawa stosunków pomiędzy lokalnymi interesariuszami
Uniwersalność projektu w celu zastosowania go w innych regionach Europy.
Formularze zgłoszeniowe dostępne są w tzw. Krajowym Punkcie Kontaktowym, gdzie można uzyskać więcej informacji.
Z każdego kraju zostanie wybranych maksymalnie dwóch kandydatów, którzy przystąpią do europejskiego konkursu. Wszyscy kandydaci zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w ceremonii wręczenia nagród, podczas której zwycięzcy zostaną uhonorowani za swe wysiłki i będą mieć możliwość zaprezentowania się na forum międzynarodowym.
Punkt kontaktowy konkursu w Polsce:
Ministerstwo Gospodarki
pl. Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa, Poland
Ewa Swedrowska
Deputy Director for Entrepreneurship
Tel: +48 22 693 53 53
Fax: +48 693 40 23
e-mail: ewaswe@mg.gov.pl
Źródło: KE, KR