Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
zdjcie_1.jpgWczoraj wieczorem  odbyła się w Brukseli konferencja nt. "Czy polityka spójności może pomóc przezwyciężyć kryzys światowy?". Gościem honorowym debaty była Danuta Hübner, Komisarz ds. Polityki Regionalnej. W wydarzeniu wzięli też udział prezydenci 4 regionów: Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego - jako główny gospodarz, Nicola Beer, Sekretarz stanu ds. Europejskich Landu Hesja, Maria Giuseppina Muzzarelli, Wiceprezydent Regionu Emilia-Romania oraz François Maitia, Wiceprezydent Regionu Akwitania. 
 
Debata została zorganizowana z inicjatywy Wielkopolski, przez 4 regiony posiadające wspólną siedzibę przy avenue de l'Yser 19 w Brukseli.  W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 osób, reprezentujacych stałe przedstawicielstwa państw członkowskich i regionów przy UE, europejskie sieci współpracy międzynarodowej, organizacje i stowarzyszenia.

W swoim wystąpieniu Komisarz Danuta Hübner zaznaczyła, że kryzys wskazuje na kruche podstawy, na jakich opiera się światowa równowaga gospodarcza. W obecnych warunkach interwencje publiczne są konieczne, ażeby przezwyciężyć negatywne skutki recesji. Przestrzegła jednak przed ryzykiem protekcjonizmu i pokusami inwestowania w nierentowne gałęzie gospodarki. "W wielu kwestiach kryzys daje nam możliwość ponownego rozważenia przyszłego rozwoju gospodarki unijnej oraz stworzenia nowych polityk i instrumentów, które będą towarzyszyły zmianom. Dlatego dokonując interwencji w realną gospodarkę musimy mieć wypracowaną wyraźna wizję sytuacji, która nastąpi po kryzysie" - stwierdziła Komisarz.

W mowie powitalnej, Marszałek Marek Woźniak, podkreślił znaczenie współpracy międzyregionalnej i zdjcie_6.jpgmiędzyinstytucjonalnej oraz wymiany doświadczeń w celu skutecznego przeciwdziałania negatywnym skutkom recesji gospodarczej. Zgodził się także z Fabrizio Barca, autorem najnowszego raportu na temat polityki spójności, iż włączenie przedstawicieli regionów do debaty nad koncepcją przyszłej polityki spójności ma fundamentalne znaczenie dla jej przyszłości. "Liczymy, iż pełne uczestnictwo w debacie o przyszłości pozwoli na większe uwzględnienie specyfiki regionalnej" - powiedział.

Z pewnością bardzo wzruszającą chwilą było końcowe oświadczenie Komisarz Hübner, iż rezygnuje z pełnienia swojej funkcji w Komisji Europejskiej i przyjmuje mandat do Parlamentu Europejskiego, zdobyty w wyborach z ramienia Platformy Obywatelskiej. Komisarz podziękowała również regionom za dotychczasową współpracę oraz wyraziła nadzieję, że będzie miała jeszcze okazję spotykać się z przedstawicielami regionów i służyć im swym doświadczeniem. Podziękowaniem dla Danuty Hübner były niekończące się oklaski, co jest rzeczą bardzo rzadko spotykaną podczas konferencji i spotkań odbywających się w Brukseli. Marszałek Woźniak, dziękując Pani Komisarz  w imieniu czterech współpracujących regionów, wyraził wdzięczność za jej ciężką pracę oraz ogromny wkład we wdrażanie polityki regionalnej oraz nadzieję na doskonałą współpracę w przyszłości, kiedy Pani Danuta Hübner zasiądzie w ławach Parlamentu Europejskiego.
zdjcie3.jpg
W dalszej cześci konferencji, na pytania zebranych gości odpowiadał Dirk Ahner, Dyrektor Generalny ds. Polityki Regionalnej, przedstawiając m.in. pakiet uproszczeniowy, oraz kwestie związane z przyszłością polityki spojności. Dirk Ahner podkreślił również wagę tzw. funduszy zwrotnych czyli JEREMIE (instrumentu wspierającego rozwój małych i średnich przedsiębiorstw) oraz JESSICA (instrumentu wspierającego rozwój obszarów miejskich). Powiedział, że chociaż są one novum w podejściu do wydatkowania funduszy strukturalnych, to w Europie mają długą tradycję, ponieważ w ten właśnie sposób z sukcesem wykorzystywano środki otrzymane w ramach powojennego planu Marschalla.



 
Autor: BIWW
Autor zdjęć: Fabrice de Brouwer