Głęboki kryzys w przemyśle motoryzacyjnym budzi zaniepokojenie wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. To jedna z najważniejszych gałęzi unijnej gospodarki, w których kłopoty dużych producentów oddziaływują w sposób zwielokrotniony na kooperujące z nimi małe i średnie firmy. W sektorze dostawców sytuacja wygląda obecnie najgorzej. Spadają zamówienia, rosną zatory płatnicze, banki nie chcą udzielać przedsiębiorstwom z branży motoryzacyjnej kredytów. Według szacunków Komisji Europejskiej, w 2009 roku w przemyśle motoryzacyjnym może zostać zwolnionych około 1,5 miliona osób.
W Wielkopolsce przemysł motoryzacyjny zajmuje drugie miejsce pod względem wartości produkcji sprzedanej i czwarte
Sytuacja dużych producentów samochodów, na tle branży w Europie, jest na razie w Wielkopolsce niezła, niestety coraz większe kłopoty z fukcjonowaniem na rynku sygnalizują dostawcy, w większości małe i średnie przedsiębiorstwa pracującę na eksport, dla kilku odbiorców. Od początku roku w tym sektorze straciło pracę około 2 tys. osób, zapowiadane są kolejne zwolnienia.
Podczas spotkania Intergrupy Motoryzacyjnej Komitetu Regionów, odbywającego się w dniach 18-19 czerwca w Brukseli, mówiono między innymi o możliwościach wykorzystania funduszy unijnych dla podnoszenia konkurencyjności firm oraz ochrony dla tego sektora dziś zwalnianych, wysokokwalifikowanych pracowników.
Istotnym punktem spotkania była prezentacja kilku europejskich klastrów motoryzacyjnych i możliwości, jakie stwarzają borykającym się z kryzysem firmom. Obok klastrów z Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Austrii, zaprezentował się Wielkopolski Klaster Motoryzacyjny.
Jest on przykładem dobrego współdziałania sektora publicznego i prywatnego. W jego działalności uczestniczą między
Rolą klastra jest wspieranie rozwoju i wzrostu konkurencyjności skupionych przez niego firm, promocja innowacyjności, wspieranie współpracy nauki z przemysłem.
Prezentacja Wielkopolskiego Klastra Motoryzacyjnego w Brukseli, do której doszło z inicjatywy Marszałka Marka Woźniaka była nie tylko możliwością przedstawienia wielkopolskich działań, ale także wymiany doświadczeń z klastrami działającymi w innych krajach. Spotkanie to dało też okazję do przedstawienia przez uczestników rynku motoryzacyjnego w Europie, ich obaw i oczekiwań wobec działań proponowanych przez Unię Europejską. Po brukselskim impulsie przedstawiciele obecnych tam klastrów zadeklarowali chęć zacieśnienia współpracy.
Autor: K. Czajka, UMWW