Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

zdjcie.jpgDnia 12 maja 2009 dzięki wspólnemu wysiłkowi organizacyjnemu w siedzibie Regionów Emilia-Romania i Wielkopolska odbyło się seminarium pt. „Komunikując Europę: wkład regionalny”.


Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej, którą ustanowiono w 2004 roku w celu większego zaangażowania europejskich regionów w proces wdrażania Strategii Lizbońskiej na poziomie regionalnym i lokalnym.


Założeniem seminarium było przeanalizowanie i pokazanie możliwości komunikowania Europy jej obywatelom. Seminarium otworzył Sten Ramsted, członek Gabinetu Komisarz Wallström, który mówił o konieczności zmian, a zwłaszcza zmian w podejściu do komunikowania Europy z odgórnie prowadzonego monologu do oddolnie prowadzonego dialogu z jej obywatelami. Pan Pekka Hakala doradca  Dyrekcji Generalnej ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów w Parlamencie Europejskim podkreślił konieczność współdziałania wszystkich instytucji europejskich w docieraniu do obywateli z informacjami o Europie. Wspomniał też o konieczności korzystania w tym celu z nowoczesnych technologii. Jako przykład podał umieszczenie profilu Parlamentu Europejskiego na My Space i Facebook. Kontynuacją tego nurtu była prezentacja Alexandra Scheeka, który przedstawił Web 2.0, narzędzie internetowe wykorzystywane przez niektóre władze miejskie, działające na zasadzie Wikipedii, gdzie każdy obywatel może umieszczać informacje i dzielić się nimi z władzami i innymi obywatelami.

W drugiej części seminarium przedstawione zostały praktyczne przykłady tego jak regiony przybliżają Europę swoim mieszkańcom. Propozycje z różnych części Europy przedstawili Roberto Franchini, Dyrektor Regionalnej Agencji Informacyjnej i Regionalnego Biura Prasowego Emilii-Romanii oraz Inese Allika, Rzecznik Stałego Przedstawicielstwa Łotwy przy UE. Wielkopolskę reprezentowała Pani Marianna Sidoroff, Kierownik Oddziału Informacji, Promocji i Szkoleń z Departamentu Polityki Regionalnej UMWW. Pani Marianna przedstawiła sposoby informowania obywateli Województwa Wielkopolskiego o Europie na podstawie Strategii Komunikacyjnej opracowanej dla Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W swej prezentacji pokazała m.in. spoty telewizyjne, filmy promocyjne czy jednolity wizerunek graficzny, stworzone w celu informowania obywateli o dostępności funduszy unijnych. Pokazała też przykłady organizowanych w tym samym celu konferencji, szkoleń, konkursów czy festynów.

Ogólne wnioski z seminarium przedstawiają się zatem następująco. Regiony są najbardziej predestynowane do przybliżania Europy obywatelom, ponieważ są najbliżej nich i cieszą się ich największym zaufaniem. Realizując to zadanie muszą jednak pamiętać by jasno precyzować swoje cele komunikacyjne, stosować nowoczesne narzędzia komunikacji oraz pilnować, aby ich przekaz był czytelny, pozbawiony formalnego języka. Strategia komunikacji musi być także indywidualnie dostosowana do danego regionu i uwzględniać ścisłą współpracę z lokalnymi mediami.


Autor: BIWW