Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
mikrofon.jpgOd dłuższego czasu pojawiają się sygnały mówiące o istnieniu problemu przedstawiania Europy jej obywatelom. Jego odzwierciedleniem są: niska frekfencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego, negatywne głosy w różnych europejskich referendach, powtarzające się narzekania obywateli, że Bruksela jest odległa i oderwana od ich codziennego życia. Europejskie władze regionalne i ich przedstawicielstwa w Brukseli mogą działać jak pomost pomiędzy europejskimi obywatelami i instytucjami. Założeniem seminarium zaplanowanego na 12 maja 2009 będzie stworzenie szansy do zadania pytań przedstawicielom władz regionalnych, w kwestiach dotyczących najważniejszych zagadnień, z którymi boryka się obecnie Europa. W tym celu piętnaście europejskich regionów, działających w ramach Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej, postanowiło zorganizować debatę radiową. Debata pozwoli obywatelom na zadanie swoim brukselskim przedstawicielom, nurtujących ich pytań, które zostaną przekazane za pośrednictwem dziennikarzy.

Na pytania odpowie panel składający się z dyrektorów regionalnych biur w Brukseli następujących regionów: Emilia-Romania – Pani Lorenza Badiello, Wielkopolska – Pani Monika Kapturska, Walencja – Pan Juan Manuel Revuelta oraz rzecznik prasowy Stałego Przedstawicielstwa Łotwy przy UE. Wspomogą ich eksperci z wiodących brukselskich zespołów analitycznych (think tanki: European Policy Center, Center for European Policy Studies) i Business Europe – organizacji reprezentującej zrzeszenia pracodawców z całego kontynentu.

Dyskusja obejmie następujace zagadnienia: mające się odbyć za niecały miesiąc wybory do Parlamentu Europejskiego; wpływ powiększenia UE, które w ciągu ostatnich pięciu lat objęło nowych członków ze Wschodniej i Centralnej Europy oraz przewidywane konsekwencje przyszłych rozszerzeń; przyszłość Traktatu Lizbońskiego po odrzuceniu go przez Irlandię; inne kwestie podniesione przez uczestników.

Poszczególne regiony zapraszają więc przedstawicieli mediów do składania pytań, na które eksperci odpowiedzą podczas debaty w studiu radiowym. Pytania mogą dotyczyć każdego tematu, od ”wysokiej” polityki do lokalnych problemów dotykających waszych słuchaczy i czytelników. Przedstawiciele regionów będą się dzielić swoimi doświadczeniami i spróbują pokazać jak wspópracujące regiony mogą pomagać sobie w nowej Europie. Dyskusja zostanie utrwalona w studio Parlamentu Europejskiego a jej nagranie zostanie udostępnione regionalnym stacjom radiowym. Pytania do dyskutantów można przesyłać do piątku 8 maja na adres: brussels.office@wielkopolska.eu

W ramach tego samego wydarzenia, w godzinach rannych, w siedzibie Wielkopolski i Emilii-Romanii w Brukseli odbędzie się  seminarium pt. "Przedstawiając Europę - wsparcie ze strony regionów". Przy współpracy Komisji Europejskiej i ekspertów ds. komunikacji regionalnej spróbujemy wspólnie odpowiedzieć na pytanie jak lepiej przedstawiać Europę obywatelom UE. To pytanie ważne zarówno dla władz regionalnych jak i polityków, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wielkopolskę reprezentować będzie Pani Marianna Sidorow, Kierownik Oddziału Informacji, Promocji i Szkoleń w Departamencie Polityki Regionalnej Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Autor: LRN