Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

huebnerwozniak.jpgW ten sposób Danuta Hübner, Komisarz ds. polityki regionalnej UE podsumowała dokonania naszego województwa w Zjednoczonej Europie, odnosząc się m.in. do faktu, że Wielkopolska jest pierwszym europejskim regionem, który podpisał umowę na realizację inicjatywy JESSICA oraz pierwszym województwem, które złożyło do Komisji Europejskiej tzw. duży projekt – zakup taboru kolejowego - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pani Komisarz, która była gościem honorowym debaty „5 lat z Europą – czy w pełni wykorzystujemy szanse jakie daje nam członkostwo?” stwierdziła, że „było to pięć lat, które wygraliśmy wszyscy w Europie”. W debacie na zaproszenie Marszałka Marka Woźniaka uczestniczyli również przedstawiciele rządu, regionów partnerskich Wielkopolski oraz instytucji europejskich.

Szczególnym wydarzeniem tego rocznicowego spotkania było podpisanie przez Wicemarszałka Leszka Wojtasiaka, w imieniu Województwa Wielkopolskiego, umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dotyczącej finansowania Funduszu Powierniczego JESSICA. EBI reprezentowany był przez Eugenio Leanza – Szef JESSICA Task Force.

Inicjatywa JESSICA to „Wspólne Europejskie Wsparcie na rzecz Trwałych Inwestycji na Obszarach Miejskich”. Instrument ten został opracowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wspólnie z Bankiem Rozwoju Rady Europy (CEB).

Dzięki inicjatywie Województwo Wielkopolskie uzyska możliwość wykorzystania części środków pochodzących z

jessica-umowa.jpg Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego na dokonanie zwrotnych inwestycji w projekty stanowiące część zintegrowanych planów trwałego rozwoju obszarów miejskich, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

W celu wdrożenia inicjatywy zostanie utworzy Fundusz Powierniczy, który za pośrednictwem Funduszy na rzecz Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM) będzie finansował partnerstwa publiczno-prywatne oraz inne projekty rozwoju obszarów miejskich m.in. projekty w zakresie infrastruktury miejskiej, w tym m.in. z zakresu transportu, gospodarki wodno-ściekowej, energii oraz dziedzictwa kulturowego - dla celów turystyki, rozwoju nieużytków poprzemysłowych, przestrzeni biurowych dla sektora MSP, IT i sfery R&D (badania i rozwój) oraz budynków uniwersyteckich.

W odróżnieniu od poprzednich programów wsparcie projektów nie będzie miało formy jednorazowych grantów, lecz zwrotnych pożyczek i gwarancji, dzięki czemu środki zarządzane przez Fundusz Powierniczy będą mogły być wielokrotnie wykorzystane.

W trakcie obrad Marszałek Marek Woźniak był moderatorem warsztatów „Regiony a integracja europejska – współpraca przy wykorzystaniu europejskich możliwości” oraz „Jak efektywnie wykorzystywać Fundusze Europejskie, w tym WRPO?

jahns.wojtasiak.jpgCo udało nam się osiągnąć, a co można jeszcze usprawnić?”. Wśród osób zaproszonych do panelu ekspertów znaleźli Leszek Wojtasiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Jerzy Kwieciński – Prezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, Klaus Klipp – Sekretarz Generalny Zgromadzenia Regionów Europy, dr Lothar Hagebölling – Sekretarz Stanu, Szef Dolnosaksońskiej Kancelarii Stanu, Nicola Beer – Sekretarz Stanu ds. Europejskich, Heskie Ministerstwo Sprawiedliwości, Integracji i Spraw Europejskich oraz Mamuka Akhvlediani – Wicemer Tbilisi. Ponadto odbyły się panele zatytułowane „Jak informować społeczeństwo o Unii Europejskiej i Funduszach europejskich? UE zobowiązanie czy dobrodziejstwo?” oraz „5 lat z Europą – co nam dało członkowstwo w UE? Jak młodzi ludzie mogą efektywnie działać w warunkach członkowstwa w UE?”.

Marszałek Marek Woźniak oraz Profesor Danuta Hübner spotkali się również podczas roboczego śniadania z goszczącymi w Wielkopolsce przedstawicielami partnerskich regionów. Rozmowy skupiły się wokół trzech tematów - Partnerstwa Wschodniego, przyszłości polityki spójności oraz instrumentów finansowych, zwłaszcza inicjatywy JESSICA.

Ostatnim akordem obchodów 5-lecia obecności Polski w Unii był wieczorny koncert w Auli Uniwersyteckiej UAM „Czy Europa jest kobietą?”, którego motywem przewodnim była postać kobiety na starym Kontynencie. Podczas wieczoru w auli publiczność mogla zobaczyć takich artystów jak Małgorzata Sajna Mataczyńska – poznańska pianistka, czy Ewa Murawska grająca na flecie poprzecznym. Gwiazdą wieczoru była jedna z największych sław polskiej sceny muzycznej, autorka wielu przebojów – Ewa Bem z zespołem, a imprezę poprowadziła znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna Magda Mołek. Jednak na scenie pojawiii się również mężczyźni: rocznicowy koncert otworzył Jacek Sykulski dyrygujący Chórem Uniwersyteckim UAM. Kolejną atrakcją wieczoru była premierowa projekcja filmu przygotowanego przez Telewizję Polską Oddział w Poznaniu obrazującego przemiany, jakie dokonały się w Wielkopolsce na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

 

Autor: DPR UMWW

Zdjęcia: UMWW