Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
Komisarz Hübner składa gratulacje przedstawicielom województwa wielkopolskiego, pierwszego regionu UE, który przyłączył się do inicjatywy JESSICA w zakresie wsparcia na rzecz trwałych inwestycji w obszarach miejskich. Danuta Hübner, komisarz odpowiedzialna za politykę regionalną, wygłosi na jutrzejszej konferencji w Poznaniu przemówienie, w którym przedstawi możliwości stwarzane przez członkostwo w UE. Podczas konferencji zorganizowanej przez województwo wielkopolskie zatytułowanej „5 lat z Europą” Komisarz Hübner weźmie udział w ceremonii podpisania umowy pomiędzy województwem wielkopolskim i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dotyczącej uczestnictwa w inicjatywie JESSICA (wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji w obszarach miejskich), która umożliwi miastom pozyskanie innowacyjnych inwestycji łączących granty oraz pożyczki z funduszy europejskich.

Przed wizytą komisarz powiedziała: „W obecnych czasach spowolnienia wzrostu gospodarczego miasta są silnym motorem gospodarczym. Bardzo się więc cieszę, że województwo wielkopolskie jako pierwszy region europejski postanowiło skorzystać z nowego instrumentu unijnego na rzecz rewitalizacji obszarów miejskich. Polityka spójności jest skutecznym narzędziem stabilizacji, stanowiąc bezpieczne źródło finansowania. Inwestycje na rzecz rewitalizacji obszarów miejskich napędzają popyt i dają impuls do tworzenia nowych miejsc pracy.”

JESSICA: alternatywne źródło finansowania rozwoju obszarów miejskich

Komisarz Hübner, wraz z sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Hanną Jahns i marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem, weźmie udział w ceremonii podpisania umowy ustanawiającej Fundusz Powierniczy JESSICA między województwem wielkopolskim i Europejski Bankiem Inwestycyjnym (EBI).

JESSICA jest wspólną inicjatywą Komisji, EBI oraz Banku Rozwoju Rady Europy powstałą w 2006 r. Dzięki niej państwa członkowskie i regiony mogą wykorzystać część funduszy strukturalnych jako fundusze odnawialne, a nie wyłącznie jako jednorazowy grant. Oznacza to, że zasoby finansowe mogą być wielokrotnie wykorzystywane w celu wsparcia i przyspieszenia inwestycji na obszarach miejskich. Inwestycje w formie udziału w kapitale, pożyczek lub gwarancji zasilać mają konkretne projekty poprzez fundusze rozwoju obszarów miejskich lub, w razie konieczności, poprzez fundusze powiernicze.

Piętnaście państw członkowskich zgłosiło już zainteresowanie inicjatywą JESSICA: Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. W chwili obecnej przygotowuje się szczegółowe analizy, finansowane ze wspólnych środków EBI oraz Komisji, w celu opracowania warunków przystępowania do inicjatywy.

5 lat z Europą

Komisarz Hübner wygłosi w Poznaniu przemówienie skierowane do publiczności złożonej z posłów do Parlamentu Europejskiego, polityków lokalnych, prezydentów i burmistrzów oraz środowiska akademickiego. Głównym wątkiem przemówienia będzie rozszerzenie postrzegane jako wielki sukces polityczny i gospodarczy UE oraz jej mieszkańców, z którego skorzystało każde z 27 państw członkowskich.

Statystyki ekonomiczne mówią same za siebie: przez ostatnie pięć lat PKB nowych państw członkowskich rosło w tempie 5,5% PKB, w porównaniu do 3,5% w okresie poprzednich pięciu lat. W wyniku rozszerzenia wspólny rynek objął 500 mln konsumentów i jest dziś największym blokiem handlowym świata.

Program dla województwa wielkopolskiego na lata 2007-2013

Przy okazji konferencji komisarz Hübner spotka się z marszałkiem i innymi przedstawicielami regionu. Rozmowy będą dotyczyły sposobów na maksymalne wykorzystanie funduszy strukturalnych i spójności. Województwo wielkopolskie otrzyma 1,27 mld euro w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na inwestycje w zakresie rozwoju konkurencyjności biznesu, rewitalizacji obszarów miejskich, rozbudowy infrastruktury transportowej, ochrony środowiska oraz pobudzania innowacji i stosowania technologii informacyjnych MEMO/08/116.

Dzięki środkom europejskiego planu naprawy gospodarczej Wielkopolska otrzymała niedawno dodatkową zaliczkę na rok 2009 w wysokości 25,4 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz 12,1 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), oprócz 131 mln euro już otrzymanych od 2007 r. Zaliczki te mają przyspieszyć realizację na terenie Wielkopolski programów finansowanych przez UE.

Autor: Komisja Europejska