Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

schengen-konferencja1.jpg

„Czy pamiętacie zdjęcie z 39 roku jak 1 września żołnierze niemieccy obalają szlaban graniczny? Czy trzeba było tyle nieszczęść i tych pięćdziesięciu ponad lat, żeby nareszcie granice w Europie padły?” Tymi słowami z filmu „Schengen – dwie granice” w reżyserii Józefa Herolda, rozpoczęła się 23 kwietnia 2009 w Brukseli konferencja „Pierwsza rocznica rozszerzenia Schengen: efekty i perspektywy z punktu widzenia Polski i Niemiec”;  zorganizowana przez polskie i niemieckie regiony przygraniczne: Lubuskie, Dolny Śląsk, Wielkopolskę i Zachodniopomorskie oraz Berlin, Brandenburgię, Meklemburgię Pomorze Przednie i Saksonię we współpracy z Komitetem Regionów. Konferencję otworzył Marszałek Województwa Lubuskiego, Marcin Jabłoński. Wielkopolskę reprezentował Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

 

Głównym celem konferencji, która odbyła się w Parlamencie Europejskim, była dyskusja z przedstawicielami instytucji UE, a także regionów i krajów europejskich na temat pierwszych efektów rozszerzenia strefy Schengen w grudniu 2007 roku. Debata dotyczyła także perspektyw dla strefy w kontekście jej ewentualnego rozszerzenia o kolejne państwa, Rumunię i Bułgarię, oraz wprowadzenia usprawnień technicznych dla współpracy pomiędzy służbami, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Na przykładzie obszarów przygranicznych Polski i Niemiec pokazane zostały efekty i perspektywy współpracy transgranicznej w trzech dziedzinach: współpraca gospodarcza i turystyka; transport i infrastruktura; bezpieczeństwo i współpraca policji. Wielkopolska, która nie jest regionem przygranicznym została zaproszona do udziału w konferencji z uwagi na swoje zaangażowanie w działaniach związanych z inicjatywą Partnerstwo Odry.

Większe bezpieczeństwo Europy zapewnić można nie poprzez zamknięcie granic, ale właśnie ich otwarcie, w szczególności dla obywateli Unii Europejskiej” powiedział, w trakcie panelu politycznego” Peter Altmeier, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec. Równie optymistyczny był Grzegorz Polak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który poszedł o krok dalej podsumowując ubiegły rok: „Cel – pełna mobilizacja przepływu osób i towarów został osiągnięty”. Dodał, iż „jest to niezmiernie ważne szczególnie dla regionów przygranicznych”. W trakcie konferencji przedstawiciele władz regionalnych, środowisk naukowych, gospodarczych i praktycy współpracy transgranicznej wspólnie szukali odpowiedzi na pytania, w jaki sposób zniesienie kontroli granicznej wpłynęło na stan bezpieczeństwa porządku publicznego w obu krajach, intensyfikację współpracy gospodarczej i ruch turystyczny czy wreszcie poprawę infrastruktury transportowej. Konferencja była również okazją do wymiany doświadczeń w kwestiach dotyczących codziennego życia mieszkańców pogranicza.

Wspólna konferencja polskich i niemieckich regionów przygranicznych była szansą na przedstawienie pierwszych statystyk

schengen-granica.jpgzwiązanych z rozszerzeniem strefy Schengen, które w zderzeniu z mitami i stereotypami pokazały, iż jesteśmy na jak najlepszej drodze do wspólnego osiągnięcia bardzo dobrego stanu funkcjonowania w strefie Schengen. Uczestnicy panelu trzeciego, którzy dyskutowali bardziej szczegółowo na temat spraw związanych z porządkiem publicznym i bezpieczeństwem pogranicza polsko-niemieckiego niejednokrotnie podkreślali, iż po 21 grudnia, nie nastąpił   wcześniej przewidywany wzrost przestępczości. Kilkakrotnie padły również pozytywne komentarze odnośnie bardzo dobrego funkcjonowania systemów bezpieczeństwa na wschodniej granicy Polski, która po naszym wejściu do strefy Schengen stała się jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

  Konferencja bez wątpienia przyczyniła się to do pogłębienia zaufania i lepszego zrozumienia społeczności obu krajów. Uczestnicy podkreślali, że Schengen oznacza dla nas kolejny, przedostatni krok w dziedzinie integracji europejskiej. Pozostało nam już tylko przystąpić do strefy euro..

 

Autor: BIWL, BIWW

Zdjęcie: BRWZ