Podzieleni, zjednoczeni, wspólnie wzmocnieni - 20-ta rocznica upadku muru berlińskiego i 5-ta rocznica rozszerzenia UE na Wschód” to tytuł dwudniowej konferencji, która odbyła się w dniach 17 i 18 marca w Brukseli. Jej inicjator, Kraj Związkowy Hesja, zaprosił do współorganizacji Wielkopolskę jako region partnerski oraz działającą na rzecz demokracji i wolności niemiecką Fundację Konrada Adenauera. W prestiżowym Palais des Academies w Brukseli, pojawili się znakomici goście m.in. Hans Dietrich Genscher, były Minister Spraw Zagranicznych i Wicekanclerz Niemiec w latach 1974-1992, Jan Figel, Komisarz UE ds. Edukacji, Szkoleń, Kultury i Młodzieży oraz Ronald Asmus, Dyrektor Centrum Transatlantyckiego w ramach niemieckiego Funduszu Marshala Stanów Zjednoczonych Ameryki w Brukseli. Wielkopolskę reprezentował Przewodniczący Sejmiku Województwa Lech Dymarski.
Głównym celem całego sympozjum było opowiedzenie o osobistych doświadczeniach ludzi w okresie poprzedzającym zjednoczenie Europy, przedstawienie emocji, które towarzyszyły bohaterom historycznych wydarzeń sprzed lat oraz ukazanie ich rysów biograficznych. Dlatego, w czasie dwóch dni sympozjum, wystąpili świadkowie zrywów wolnościowych, tworzenia Solidarności i obalania muru berliń skiego, m.in. Susane Daubner, prezenterka dziennika telewizji ARD, która w czerwcu 1989
r. uciekła z NRD przeprawiając się wpław przez Dunaj; Jutta Fleck, rozdzielona ze swymi dziećmi podczas próby ucieczki z NRD, która demonstrowała na punkcie kontrolnym Berlina tzw. Check Point „Charlie” na rzecz wydania dzieci; Vera Lengsfeld, aktywistka na rzecz praw obywatelskich w NRD, która uczestniczyła w przygotowaniu manifestacji i została aresztowana, członkini Bundestagu w latach 1990-2005; prof. Alfred Gomolka, niemiecki eurodeputowany, pierwszy premier Kraju Związkowego Meklemburgia Przedpomorze; Milan Horacek, niemiecki eurodeputowany, zmuszony do opuszczenia Czechosłowacji jako dysydent, zrehabilitowany po roku 1989 oraz Lech Dymarski, działacz Solidarności i KoR-u, internowany w czasie stanu wojennego na ponad 10 miesięcy, obecnie dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodleglościowych w Poznaniu i przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Znakomici przedmówcy debat z udziałem świadków, m.in. Hans Dietrich Genscher, Jan Figel, Ronald Asmus podkreślali wagę wydarzeń sprzed 20 i 5 lat. Obalenie muru berlińskiego, zjednoczenie Niemiec oraz rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje Europy środkowo-wschodniej otworzyły dla naszego kontynentu nowe perspektywy rozwoju pod „jednym dachem”, dając szansę wszystkim państwom członkowskim na demokrację, wolność, dobrobyt, stabilizację polityczną i pokój.
Roland Koch, Premier Hesji, otwierając konferencję powiedział, iż Niemcy dumni są ze swoich osiągnięć ostatnich 20 lat, ale wdzięczni są także wszystkim członkom Unii Europejskiej za to, że im na te osiągnięcia pozwolili. Podziękował również Wielkopolsce za współorganizację konferencji, podkreślając iż doskonała współpraca pomiędzy naszymi regionami oraz wspólna siedziba Hesji i Wielkopolski w Brukseli stanowią również kolejny dowód na nową jakość w wolnej, demokratycznej, nowoczesnej i zjednoczonej Europie.
Autor: BIWW