Jak wynika z przeprowadzonego w październiku 2008 badania Eurobarometru*, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych w Polsce powinni, zdaniem respondentów, odgrywać decydującą rolę w promowaniu polityki europejskiej i informowaniu społeczeństwa o bezpośrednich korzyściach z niej płynących. Wiąże się to z zaufaniem, jakim Polacy obdarzają instytucje szczebla regionalnego i lokalnego (41%). Zaufanie to jest jeszcze większe w stosunku do instytucji europejskich i wynosi 55%, czyli o 8 punktów procentowych więcej niż średnia dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Instytucje szczebla centralnego, w tym rząd, cieszą się zaufaniem jedynie 20% respondentów.
Na życie codzienne Polaków mają w równej mierze wpływ władze lokalne i regionalne co krajowe (42%). Warto zauważyć, że tylko 5% respondentów uważa, że instytucje europejskie mają realny wpływ na życie codzienne Polaków (średnia dla wszystkich państw Unii Europejskiej to 9%). Z drugiej jednak strony, aż 55% respondentów jest zdania, iż władze lokalne powinny odgrywać większą rolę w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej.
Polacy (24%, na drugiej pozycji po Francuzach – 31%) są zdania, że to przede wszystkim przedstawiciele samorządów powinni zajmować się reprezentowaniem i obroną ich interesów na szczeblu europejskim. To także oni, zdaniem respondentów, powinni tłumaczyć obywatelom, w jaki sposób polityka europejska wpływa na codzienność mieszkańców (30%). 21% ankietowanych widzi w tej roli parlamentarzystów europejskich i jedynie 16% – polityków szczebla centralnego. Jeśli chodzi o umiejętność obrony interesów wyborców na poziomie europejskim, Polacy niemal po równo podzielili swoje preferencje pomiędzy deputowanych do Parlamentu Europejskiego (28%) oraz polityków szczebla lokalnego i regionalnego (24%). Politycy szczebla krajowego otrzymali poparcie zaledwie 18% respondentów.
„Duże zaufanie Polaków do przedstawicieli samorządów, a także ciekawość spraw europejskich – jak pokazuje to badanie
*Special Eurobarometr jest badaniem zrealizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Komunikacji Społecznej Komisji Europejskiej we wszystkich krajach UE. Sondaż, z którego pochodzą wykorzystane w tym komunikacie wyniki realizowano w dniach 6.10-6.11.2008 na losowej reprezentatywnej próbie 26 618 mieszkańców 27 państw członkowskich UE w wieku 15 lat lub więcej. W Polsce badanie zrealizowano w dniach 11-31.10.2008 na losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców (TNS OBOP).
Więcej informacji na temat wyników badań Eurobarometru można znaleźć tutaj
Źródło: Komitet Regionów