Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Jak wynika z przeprowadzonego w październiku 2008 badania Eurobarometru*, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych w Polsce powinni, zdaniem respondentów, odgrywać decydującą rolę w promowaniu polityki europejskiej i informowaniu społeczeństwa o bezpośrednich korzyściach z niej płynących. Wiąże się to z zaufaniem, jakim Polacy obdarzają instytucje szczebla regionalnego i lokalnego (41%). Zaufanie to jest jeszcze większe w stosunku do instytucji europejskich i wynosi 55%, czyli o 8 punktów procentowych więcej niż średnia dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Instytucje szczebla centralnego, w tym rząd, cieszą się zaufaniem jedynie 20% respondentów.

Na życie codzienne Polaków mają w równej mierze wpływ władze lokalne i regionalne co krajowe (42%). Warto zauważyć, że tylko 5% respondentów uważa, że instytucje europejskie mają realny wpływ na życie codzienne Polaków (średnia dla wszystkich państw Unii Europejskiej to 9%). Z drugiej jednak strony, aż 55% respondentów jest zdania, iż władze lokalne powinny odgrywać większą rolę w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej.
Polacy (24%, na drugiej pozycji po Francuzach – 31%) są zdania, że to przede wszystkim przedstawiciele samorządów powinni zajmować się reprezentowaniem i obroną ich interesów na szczeblu europejskim. To także oni, zdaniem respondentów, powinni tłumaczyć obywatelom, w jaki sposób polityka europejska wpływa na codzienność mieszkańców (30%). 21% ankietowanych widzi w tej roli parlamentarzystów europejskich i jedynie 16% – polityków szczebla centralnego. Jeśli chodzi o umiejętność obrony interesów wyborców na poziomie europejskim, Polacy niemal po równo podzielili swoje preferencje pomiędzy deputowanych do Parlamentu Europejskiego (28%) oraz polityków szczebla lokalnego i regionalnego (24%). Politycy szczebla krajowego otrzymali poparcie zaledwie 18% respondentów.

„Duże zaufanie Polaków do przedstawicieli samorządów, a także ciekawość spraw europejskich – jak pokazuje to badanie

wozniak-cor.jpg – powinny nas cieszyć, ale przede wszystkim zobowiązywać. To legitymacja do jeszcze lepszej pracy na rzecz przybliżania UE mieszkańcom naszych regionów”, stwierdza Marek Woźniak, przewodniczący polskiej delegacji do Komitetu Regionów. „Naszym zadaniem jest w sposób zrozumiały informować obywateli o korzyściach płynących z Unii, ale też wysłuchiwać ich problemów i trosk. Najbliższe wybory europejskie należy wykorzystać jako szansę na wzmożenie wysiłków na rzecz zdecentralizowanej polityki UE w zakresie komunikacji. Tak, by w ramach stałego dialogu z obywatelami Europy zwiększyć powszechną świadomość wspólnych wartości oraz wnieść wartość dodaną do integracji europejskiej”.


 *Special Eurobarometr jest badaniem zrealizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Komunikacji Społecznej Komisji Europejskiej we wszystkich krajach UE. Sondaż, z którego pochodzą wykorzystane w tym komunikacie wyniki realizowano w dniach 6.10-6.11.2008 na losowej reprezentatywnej próbie 26 618 mieszkańców 27 państw członkowskich UE w wieku 15 lat lub więcej. W Polsce badanie zrealizowano w dniach 11-31.10.2008 na losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców (TNS OBOP).

Więcej informacji na temat wyników badań Eurobarometru można znaleźć tutaj

Źródło: Komitet Regionów