Panowie rozmawiali m.in. o kryzysie w Europie i Polsce w kontekście konieczności jeszcze większego uelastycznienia podejścia Komisji Europejskiej do wykorzystania środków strukturalnych. Podkreślili wspólnie rolę polityki spójności po roku 2014, ze szczególnym naciskiem na kwestię możliwości ujęcia w unijnym budżecie środków finansowych dla Polski.
Podczas spotkania wyrazili także wolę kontynuacji projektu Partnerstwa Wschodniego, którego realizacja wydaje się być zagrożona i stwierdzili konieczność ciągłego i konsekwentnego wywierania presji na państwach Unii Europejskiej, by te nie zaniedbały starań o wzmocnienie wymiaru wschodniego swojej polityki w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Projekt ten zakłada zacieśnienie współpracy m.in. z Ukrainą i Gruzją.
Podczas spotkania Jose Manuel Barroso zadeklarował ogromną sympatię dla Polski, a także chęć współpracy z polskimi regionami poprzez działania Konwentu Marszałków Województw RP.
Europejski Szczyt Regionów i Miast w Pradze, zdaniem marszałka Marka Woźniaka, był bardzo udany. Wzięło w nim udział ponad 600 gości, w większości byli to członkowie Komitetu Regionów. Tematem wiodącym Szczytu był kryzys w Europie.
Jego uczestnicy podkreślali rolę samorządów w walce z kryzysem i postulowali, by rządy krajów członkowskich UE nie zamykały się na współpracę z samorządami regionalnymi. Wspólnie też wyartykułowano sprzeciw wobec protekcjonizmowi, podkreślając, że Unia Europejska to obszar bez barier, obszar solidarności wszystkich krajów i regionów. Cele, jakie Komitet Regionów uważa za nadrzędne w dobie europejskiego kryzysu to aktywizacja gospodarki i jednoczesna ochrona obywateli.
Europejski Szczyt Regionów i Miast w Pradze odbywał się w dniach 5 i 6 marca 2009 roku.
Autor: GM