Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
untitled11.jpgW piątek w Pradze przewodniczący KR-u Luc Van den Brande i minister rozwoju regionalnego Czech Cyril Svoboda zainicjowali szeroko zakrojone konsultacje, które pozwolą europejskim regionom i miastom wpłynąć na kształt przyszłej unijnej strategii na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Inicjując konsultacje na europejskim szczycie regionów i miast w stolicy Czech, przewodniczący Luc Van den Brande powiedział, że skala i rozmach konsultacji zwiększą siłę przetargową propozycji KR-u w sprawie przyszłego kierunku strategii lizbońskiej.

„Rok 2010 będzie ostatnim rokiem realizacji strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, zapoczątkowanej w 2000 roku w celu zwiększenia konkurencyjności Europy. Na posiedzeniu wiosną 2010 r. Rada Europejska zdecyduje, co dalej. Jest niezwykle ważne, by wszystkie regiony i miasta mogły wypowiedzieć się obecnie w tej sprawie. UE będzie mogła osiągnąć postawiony cel, jakim jest pobudzenie wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia, jedynie przy aktywnym udziale regionów i miast, zwłaszcza w obecnej trudnej sytuacji. Jestem głęboko przekonany, że Komisja Europejska, prezydencja UE oraz Rada Europejska obradująca wiosną 2010 r. wezmą pod uwagę cały wniesiony przez nas wkład. Jest to niezwykle istotny moment, gdy władze lokalne i regionalne mogą przedstawić swoje poglądy na temat nowej strategii lizbońskiej bezpośrednio Brukseli”, zaznaczył Luc Van den Brande.

Natomiast minister Cyril Svoboda dodał: „Na najbliższym wiosennym szczycie przywódcom UE zostaną przedłożone wyniki tej ważnej konsultacji na temat kluczowych kwestii dotyczących wzrostu i zatrudnienia przeprowadzonej na poziomie sprawowania rządów najbliższym obywateli. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości co do demokracji w UE, to konsultacja ta powinna je rozwiać".

W konsultacjach, które potrwają do 20 kwietnia, mogą uczestniczyć wszystkie władze lokalne i regionalne. Są one proszone o zgłaszanie swych uwag na temat przyszłości strategii lizbońskiej za pośrednictwem kwestionariusza dostępnego na stronie internetowej KR-u. Kwestionariusz dostępny jest we wszystkich językach urzędowych UE. Wyniki konsultacji zostaną przedstawione i przedyskutowane w Brukseli podczas tygodnia Open Days (5–8 października 2009 r.), a następnie uwzględnione przez członka KR-u Christinę Chapman (UK/PSE) w nowej opinii na temat przyszłości strategii lizbońskiej. Opinia ta będzie politycznym przesłaniem, które KR wystosuje na posiedzenie Rady Europejskiej wiosną 2010 r., na którym zapadnie ostateczna decyzja w sprawie strategii.

 

Źródło: CoR