Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

d.hubner2008.jpgDanuta Hübner, komisarz UE ds. polityki regionalnej, otwiera dzisiaj coroczną konferencję „Regiony na rzecz zmian gospodarczych". Ta dwudniowa konferencja będzie okazją - jak informuje Komisja Europejska - dla ponad 800 przedstawicieli europejskich regionów do podzielenia się pomysłami i przedstawienia swojego wkładu w podnoszenie konkurencyjności, rozwój gospodarczy i zwiększanie zatrudnienia. Jednym z głównych wydarzeń konferencji będzie, w poniedziałek wieczorem, ogłoszenie laureatów nagrody „RegioStars”, przyznawanej najbardziej inspirującym i innowacyjnym projektom finansowanym ze środków polityki spójności UE.

Wśród nominowanych w kategorii "Spot lub program radiowy lub telewizyjny podkreślający wkład polityki spójności" znajduje się polska kampania wizerunkowa promująca Narodową Strategię Spójności. Laureatów nagrody ogłosi komisarz Hübner oraz przewodniczący jury Job Cohen, burmistrz Amsterdamu. Do tegorocznego konkursu zgłoszono 52 projekty z 18 krajów w trzech głównych kategoriach: badania naukowe, rozwój technologiczny i innowacje; przystosowanie do zmian klimatycznych lub łagodzenie ich skutków; film lub program audiowizualny przedstawiający wkład polityki spójności.

- Tegoroczna konferencja odbywa się w sytuacji, kiedy regiony Europy muszą stawić czoła wielu globalnym wyzwaniom, wśród nich kryzysowi finansowemu, zmianom klimatycznym i zagrożeniu bezpieczeństwa energetycznego. Tworząc sieci kontaktów w ramach polityki spójności możemy promować dobre praktyki i doświadczenie i upowszechniać je w regionach tak, aby wszyscy na tym korzystali - podkreśla komisarz Hübner.

Regiony przedstawią przykłady dobrych praktyk podczas dziewięciu warsztatów obejmujących następujące obszary tematyczne: gospodarka wodna, dostęp do szerokopasmowego Internetu, migracja do miast, kreatywność i innowacja, reorganizacja obszarów przemysłowych, znaczenie zmian klimatycznych na poziomie regionalnym, sieci przyspieszone, korzystanie z informacji satelitarnych oraz platforma monitorowania procesu lizbońskiego, oceniająca strategię UE na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

W konferencji udział wezmą również Cyril Svoboda, minister rozwoju regionalnego reprezentujący prezydencję czeską Unii Europejskiej, Luc Van den Brande, przewodniczący Komitetu Regionów, oraz Ján Figel', komisarz UE ds. edukacji, szkoleń i kultury.

Przykłady istniejących sieci regionów i miast

Od 2006 r. działa kilka sieci regionów, wspieranych przez Komisję Europejską w ramach inicjatywy Regiony na rzecz zmian gospodarczych, między innymi:

B3 REGIONS, sieć kierowana przez włoski region Piemont. Skupia się ona na kluczowych kwestiach rozwoju gospodarki opartej na wiedzy: uruchamianiu łączy szerokopasmowych na obszarach oddalonych lub znajdujących się w niekorzystnym położeniu.

RAPIDE, sieć koordynowana przez Agencję Rozwoju Regionalnego Anglii Południowo-Zachodniej (South West England Regional Development Agency), zajmująca się rolą sektora publicznego w stymulowaniu innowacji w regionach, w szczególności przez udzielanie pomocy małym przedsiębiorstwom w szybszym wprowadzaniu innowacyjnych produktów na rynek. Sieć ta obejmuje 12 regionów europejskich.

HerO, sieć kierowana przez Regensburg (Niemcy), obejmująca 10 miast, których celem jest promowanie strategii zrównoważonego zarządzania historycznymi obszarami miejskimi.

Na lata 2007-2013, w ramach komponentu polityki spójności „Współpraca międzyregionalna”, na działania poświęcone tworzeniu sieci kontaktów i uczeniu się przewidziano finansowanie w wysokości 375 mln euro.

 

Źródło: Euractiv

Zdjęcie: Komisja Europejska